Nový výzkum slibuje účinné očkování proti vzteklině pro psy. Žádné injekce, stačí polknout

Vědci objevili nový způsob, jak zastavit šíření vztekliny. Dokázali zabránit této nemoci, aby poškodila imunitní systém. Doufají, že tím najdou zbraň proti šíření choroby.

Vzteklina po celém světě ročně připraví o život přes 60 tisíc lidí, nejčastěji v chudých a venkovských oblastech. Vědci doufají, že nový výzkum povede ke vzniku lepších nástrojů k boji proti nemoci. Základem boje proti vzteklině jsou očkování pro psy, která by se dala podávat ústní cestou. A právě k nim nový výzkum směřuje.

Výsledky výzkumu vyšly v odborném žurnálu Cell Reports. Jeho autoři zkoumali, jak se virus vztekliny přenáší a šíří. Jako první pozorovali, jak se jeden protein produkovaný virem vztekliny naváže na kriticky důležitý buněčný protein Stat1 – a tím zastaví reakci imunitního systému.

Díky těmto pozorováním byli vědci schopní vytvořit upravenou verzi viru, která je už imunitním systémem zranitelná. A právě z této verze viru by rádi připravili očkovací látku, který by chránila před vzteklinou.

„Můžeme velice specificky měnit virus vztekliny a ovlivňovat jak pořadí, tak i strukturu proteinů,“ uvedl hlavní autor výzkumu Greg Moseley. „Upravený virus se může dále rozmnožovat, ale už není schopný zastavit možné imunitní reakce organismu,“ dodal vědec. Oslabený virus by v těle vyvolal velmi silnou imunitní reakci – ve vakcíně by před smrtelnou nemocí chránil.

Vědci budou nyní testovat tyto změny v laboratorním prostředí právě na vakcíně. Pokud uspějí a podaří se jim prosadit tyto výsledky také u regulátorů, mohlo by v dohledné době vzniknout očkování podávané psům perorálně – tedy ústně.

„Pokud získáme dostatečně velkou imunitu v psí populaci, tak vzteklina prostě vymře. Bezpečná a efektivní orální vakcína pro psy by eliminaci viru hodně pomohla,“ řekl pro deník Guardian Moseley.

Psí riziko

Psi jsou až v 99 procentech případů zodpovědní za přenos viru vztekliny na člověka. Říkají to data Světové zdravotnické organizace. Vzteklina je téměř vždy smrtelná – i pokud je lékařská péče poskytnuta velmi rychle, je natolik nákladná, že na ni má jen málokdo.

Před rokem oznámila Světová zdravotnická organizace globální strategii, jejímž cílem je celosvětová likvidace vztekliny do roku 2030. Doposud k tomu chyběla mezinárodní koordinace i dostatek financí.

Očkování pro psy už sice existují, ale všechny je nutné aplikovat injekcí, což je při množství psů v podstatě nemožné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém

Mořští biologové získali jedinečnou příležitost prostudovat, co se stane po zmizení vrcholného predátora z jeho původního loviště, a to na případu velkých bílých žraloků u Jihoafrické republiky. Ukázalo se, že to má dopad rovnou na několik pater potravní pyramidy.
před 3 hhodinami

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 18 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 18 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 18 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 21 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
31. 3. 2025

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
31. 3. 2025
Načítání...