Nově objevený pavouk dostal jméno po vojácích ze Star Wars. Žije tři tisíce metrů vysoko

Pavouci z čeledi sklípkanošovitých žijí na velké části Severní a Střední Ameriky. Zvláštní výjimku však dosud tvořila Kolumbie, kde je nikdy nikdo neviděl. Nový výzkum ale v této zemi odhalil rovnou šest druhů těchto pozoruhodných pavouků. A jeden z nich se hned stal výškovým rekordmanem.

Čtyři z nově nalezených pavouků nebylo možné zařadit k žádnému existujícímu rodu, proto pro ně jejich objevitelé museli vytvořit zcela nový rod. Pojmenovali ho Stormtropis, podle vojáků z filmové série Star Wars. Vědci svůj objev popsali v odborném časopise ZooKeys.

Sklípkanošovití byli pro přírodovědce dlouhou dobu záhadou, nedařilo se je zařadit mezi ostatní pavouky. Všech 12 druhů těchto středně velkých pavouků si je značně podobných – dají se poznat na první pohled podle jejich výrazných holých nohou. Právě proto, že vypadají jeden jako druhý, pojmenovali je biologové podle klonových vojáků ze slavné sci-fi ságy.

Imperiální stormtrooper
Zdroj: Wikimedia Commons/ big-ashb

Pro vědce je na těchto pavoucích fascinující jejich schopnost připevňovat si na své tělo částečky hlíny; díky tomu jsou schopní neobvykle působivé kamufláže. A právě to byl také hlavní důvod, proč tak dlouho unikali v Kolumbii pozornosti přírodovědců.

„Stormtroopeři jsou ve Star Wars hlavní pozemní jednotkou Impéria. Všichni tito vojáci si byli velmi podobní a také se někdy maskovali – ale měli dost nemotorné pohyby. Přesně jako tato nová skupina pavouků,“ uvedli autoři objevu. „Chtěli jsme si pohrát se jménem známého rodu Paratropis, ale samozřejmě jsme současně chtěli vzdát poctu jedné z největších ság všech dob,“ dodali.

Pavouk rekordman

Jeden z nově objevených pavouků, který dostal jméno Stormtropis muisca, se stal rovnou i držitelem výškového rekordu pavouků z tohoto rodu. Vědci ho totiž našli v nadmořské výšce kolem 3400 metrů – existují ale náznaky, že se pohybuje dokonce v nadmořské výšce nad 4000 metrů. Tomuto výzkumu se chtějí biologové věnovat v dalších letech, pavouci totiž obyčejně tak vysoko nežijí.

Maskování tito pavouci nevyužívají tak často při lovu, jako spíše, když se chtějí sami ukrýt před potenciálními predátory. Vědci také zaznamenali, že se rádi zahrabávají do půdy, což zatím u tohoto rodu nebylo dříve pozorováno; pravděpodobně se jedná o druhotnou adaptaci na zvláštní prostředí, v němž pavouci žijí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
před 8 hhodinami

V Jižní Koreji objevili čtyři neznámé druhy štírků s masivními makadly

Nově objevení štírci z Jižní Koreje jsou specializovaní na život v jeskyních. Svá veliká makadla využívají jak pro navigaci v těchto ekosystémech, tak i při lovu. Podle biologů jsou ale ohrožení kvůli narušení jejich původního ekosystému.
před 12 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánovčera v 18:42

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázala česká studie

Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v tuzemsku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. O výsledcích výzkumu informovala společnost Česká krajina.
včera v 12:23

Přes stoupající počet živelních katastrof plánuje vláda USA zásadní omezení peněz pro meteorology

Spojené státy se potýkají s řadou přírodních katastrof od povodní přes tornáda až po hurikány. Meteorologové umí snižovat jejich dopady, ale přesto, že těchto událostí kvůli změně klimatu přibývá, se americká vláda Donalda Trumpa snaží snižovat finance pro vědce.
včera v 11:49

Evropská komise představila kodex pro AI. Řeší autorská práva i bezpečnost

Evropská komise tento týden zveřejnila nový dobrovolný kodex postupů pro poskytovatele výkonných systémů umělé inteligence (AI), jehož cílem je vyjasnit povinnosti vyplývající z nových unijních pravidel, takzvaného Aktu o AI. Kodex se týká takzvaných generativních modelů AI, jako jsou ChatGPT od OpenAI, Claude od společnosti Anthropic nebo Gemini od Googlu.
včera v 11:02

Neandertálci zpracovaná kost jeskynního lva je jako „švýcarský armádní nůž“ doby kamenné

Víceúčelový nástroj nalezený v belgické jeskyni zvyšuje povědomí o tom, jak inteligentní byli neandertálci. Kromě toho je zajímavý také tím, že kosti jeskynních lvů tito pravěcí lidé podle všeho jinak nevyužívali.
včera v 07:20

Kosti z Národního muzea patří slavnému baroknímu lékaři, zjistili vědci

Tým českých odborníků identifikoval ostatky významné barokní osobnosti, lékaře, šlechtice a rektora Univerzity Karlovy Jana Františka Löwa z Erlsfeldu. Na objevu se podíleli antropologové Národního muzea, Kriminalistický ústav Policie ČR, Ústav soudního lékařství Ústřední vojenské nemocnice, archiváři a také knihovníci.
10. 7. 2025
Načítání...