Rusko napodobuje Elona Muska: vrátilo se k vývoji opakovaně použitelné rakety

Rusko se vrátilo k projektu opakovaně použitelné kosmické rakety, jejíž vývoj byl před lety zastaven. V rozhovoru pro agenturu Interfax to řekl generální konstruktér Státního raketového střediska Vladimir Děgťar.

Úkaz po startu Falcon 9 byl zřetelně vidět, i když byla raketa 320 kilometrů od Země
Zdroj: ČTK/AP Autor: James Quigg

Vývoj rakety zvané Korona Moskva zastavila v roce 2012 – údajně kvůli nedostatku financí. Raketa má podle Děgťara startovat i přistávat vertikálně a má otevřít cestu k pilotovaným meziplanetárním letům. Na podobném projektu pracuje i americká společnost SpaceX, která už svůj model Falcon s oddělitelným a opakovaně použitelným prvním stupněm několikrát úspěšně vyzkoušela.

Ruská Korona má ale být založená na jiném principu, žádnou oddělitelnou část podle Děgťara nemá.

Čtvrtstoletí vývoje

Na projektu Korona ruští konstruktéři podle Interfaxu pracovali od roku 1992 a o klíčových technologických prvcích mají údajně už jasno. Kdy by se mohl uskutečnit první test, Děgťar neuvedl. Rusko naznačilo už v březnu 2017, že bedlivě sleduje úspěchy Elona Muska, jehož společnost SpaceX je zatím se znovupoužitelnými raketami nejúspěšnější. Mluvčí prezidenta Putina Dimitrij Peskov tehdy uvedl, že o tom dobře ví. „Každopádně my máme vlastní přelomové technologie,“ komentoval Peskov úspěšný návrat rakety Falcon. 

Před 25 lety tehdejší Sovětský svaz poprvé a naposledy vyzkoušel svůj model raketoplánu Buran. Po dvou obletech Země stroj bez posádky dosedl na přistávací dráhu v kazašském Bajkonuru. Zhroucení sovětského impéria a následné ekonomické problémy ale ambiciózní plány začátkem 90. let definitivně poslaly k ledu.