Lidé se po desítkách let podívají za Měsíc. Muskova společnost tam vypraví dva turisty

7 minut
Události: Lidé se po desítkách let vrátí na Měsíc
Zdroj: ČT24

„Jsme nadšení, že můžeme oznamit, že SpaceX byla oslovena dvěma soukromými osobami, aby pro ně příští rok připravila výlet kolem Měsíce. Již zaplatili značnou zálohu.“ Tak začíná oznámení zveřejněné na webových stránkách společnosti SpaceX večer 27. února.

Pokud se to společnosti Elona Muska opravdu podaří, bude to znamenat, že se lidé k Měsíci vrátí po více než 45 letech. „Stejně jako astronauti mise Apollo i tito lidé budou cestovat do vesmíru a ponesou si naději a sny celého lidstva, poháněni univerzálním lidským duchem objevitelství,“ oznamuje dále SpaceX. Podobných frází je v jejím prohlášení hodně, konkrétních faktů méně.

Ještě letos by měly začít fyzické a psychické testy obou potenciálních astronautů a také počáteční fáze jejich tréninku. Další informace údajně zveřejní SpaceX ještě letos, let samotný by měl v ideálním případě proběhnout ještě ke konci roku 2018.

3 minuty
Muskovy vesmírné sny pohledem Dušana Majera
Zdroj: ČT24

Kosmická loď Crew Dragon by zřejmě měla letět v autonomním režimu, astronauti by tedy nemuseli podstoupit složitý pilotní výcvik, budou opravdu pouze obyčejnými turisty. K Měsíci je ponese nosná raketa Falcon Heavy.

  • Je americkou technologickou společností působící v aerokosmickém průmyslu, kterou v roce 2002 založil Elon Musk, mimo jiné spoluzakladatel platebního systému PayPal a společnosti Tesla Motors. Společnost vyvinula raketové nosiče Falcon 1 a Falcon 9, kosmickou loď Dragon a začala s komerčním vypouštěním telekomunikačních družic. Dále vyvíji těžkou nosnou raketu Falcon Heavy a pilotovanou variantu lodi Dragon. Dle vyjádření Elona Muska má být cílem společnosti významně snížit náklady na cestu do vesmíru a tím umožnit lidstvu kolonizaci Marsu.
  • Zdroj: Wikipedie


SpaceX v tiskovém prohlášení děkuje NASA, bez jejíž pomoci by na tuto misi nemohla ani pomyslet. Právě díky NASA mohl vzniknout program Dragon 2, jenž by měl být klíčovou částí projektu. Klíčové budou testy rakety Falcon Heavy, první lety by měly proběhnout letos v létě. Tato raketa bude mít oproti nejsilnějším dnes používaným raketám až dvojnásobný výkon.

Ještě na konci tohoto roku by měla kosmická loď Crew Dragon cestovat k Mezinárodní vesmírné stanici ISS, poprvé bez lidské posádky, v druhém čtvrtletí roku 2018 pak už s lidskou posádkou. To by mělo stačit pro všechny běžné testy.

Jména ani další podrobnosti o cestujících k Měsíci zatím SpaceX neoznámila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 17 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 20 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 22 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 22 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
včera v 10:52

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
28. 4. 2025
Načítání...