Policisté při zákroku v Teplicích chybili, uvedla Šimůnková. V červnu po něm zemřel muž

Policisté při červnovém zákroku v Teplicích podle zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové třikrát chybovali, záchranáře například volali pozdě. Následně podle ní pochybilo i Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje. Vyplývá to ze zprávy o šetření policejního zákroku, kterou Kancelář veřejného ochránce práv zveřejnila na webu. Po zásahu policistů v Teplicích zemřel Rom. Šimůnková uvedla, že šetření dosud neuzavřela. Mluvčí krajské policie Daniel Vítek ČTK řekl, že se policie vyjádří až poté, co se se stanoviskem vydaným zástupkyní veřejného ochránce práv seznámí.

Muž zemřel 21. června ráno poté, co ho zajistila policie. Podle ní se předtím ve čtvrti Bolevec dobýval do jednoho domu, napadl svého příbuzného a poté i přivolané policisty.

Policie použila donucovací prostředky. Zajištěný nejevil známky zranění, ale po chvíli zkolaboval a nepodařilo se ho oživit ani policii, ani přivolaným záchranářům. Z amatérského videozáběru je patrné, že policisté při zatýkání několik minut klečeli muži na krku. Bezpečnostní složky vinu na jeho úmrtí opakovaně odmítly. Uvádějí, že Rom byl vůči policistům agresivní, napadl je, a proto policisté použili donucovací prostředky.

Vyšetřovatelé nařídili pitvu, podle jejích předběžných výsledků smrt muže nesouvisela s policejním zákrokem, ale zřejmě s předávkováním drogami. Pitva podle policie neodhalila známky poranění orgánů ani dušení; podle jejích závěrů měl muž v těle pervitin a zemřel na selhání srdce.

Policisté chybovali třikrát, uvedla Šimůnková

„V šetření, které jsem zahájila z vlastní iniciativy, jsem se zaměřila na zákonnost postupu policie a přiměřenost použití donucovacích prostředků. Mé šetření v žádném ohledu nenahrazuje postupy orgánů činných v trestním řízení,“ uvedla zástupkyně ombudsmana.

Podle ní policisté zasahující na místě pochybili tím, že záchrannou službu volali až s tříminutovým zpožděním, ačkoli nutnost lékařského ošetření byla podle ní od počátku zjevná. Nikdo z policistů také nemonitoroval zdravotní stav člověka, vůči kterému zákrok směřoval. Včas se tak nezjistilo, že přestal vykazovat známky života. Šimůnková to považuje za porušení zásady přiměřenosti a porušení povinnosti dbát na to, aby donucovací prostředek nezpůsobil osobě újmu zřejmě nepřiměřenou povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jednání. Třetí pochybení vidí Šimůnková v tom, že po kolapsu dotyčného mu policisté nesejmuli pouta z rukou a nezahájili okamžitou resuscitaci vlastními silami.

Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje pak podle Šimůnkové pochybilo tím, že při interním šetření události nedostatečně zjistilo skutkový stav, když opominulo absenci výpovědí osádky prvního vozidla záchranářů, které mají pro hodnocení postupu policistů podle ní zásadní význam.

Kvůli mužově smrti se už konalo několik demonstrací, jejich účastníci dávali najevo názor, že policie pochybila. Případ vzbudil pozornost nejen v České republice.

Zasahujících policistů se kromě policejního prezidenta Jana Švejdara zastal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), což rodina zemřelého považuje za skandální, protože podle ní předjímají výsledky vyšetřování.

Generální inspekce bezpečnostních sborů již dříve oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin, a nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení. K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ústecký kraj

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta dvacet tisíc korun. Sankce za černou stavbu přitom mohla být až milion, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený, napsala středeční Mladá fronta DNES (MfD). Stavební úřad v prohlášení uvedl, že pokuta je za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí.
včeraAktualizovánovčera v 12:45

Populační změny ohrožují porodnice, některé mohou zaniknout

Na české porodnice dopadají populační změny. Zhruba dvacet z nich nesplňuje stanovenou minimální hranici šesti set narozených dětí ročně. Některým tak hrozí zánik, jiným transformace. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jedná se šesticí z nich. Posoudí ale i další kritéria, například kvalitu péče.
13. 4. 2025

Úhyn krav na Chomutovsku potrestal soud vězením a podmínkou

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal ředitele farmy v Krušných horách, kde zemřely nejméně desítky krav, na šest let a devět měsíců do vězení a zakázal mu chov zvířat po dobu deseti let. Jednateli firmy vyměřil dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Firma má zaplatit 4,5 milionu korun. Rozhodnutí není pravomocné. Soud poprvé rozhodl o sedmi a pěti letech vězení na podzim 2023, případ mu vrátil odvolací soud k opětovnému projednání.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025

Obec na Lounsku přišla o jediný přechod, žádá jeho obnovu

Jediný přechod v obci Želkovice na Lounsku zmizel při rekonstrukci hlavní silnice. Ředitelství silnic a dálnic ji začalo dělat koncem loňska a kvůli bezpečnosti už přechod znovu nezakreslilo. Obec na hlavním tahu mezi Mostem a Lovosicemi ale žádá jeho obnovu. Podle policie nic nenařizuje, že by v obcích se silnicí první třídy musel přechod být. Želkovicím doporučila dostavět chodník, pořídit osvětlení a poté zkusit přechod obnovit.
2. 4. 2025

Kvůli opravě tunelů se část dálnice D8 na Ústecku na týden obousměrně uzavře

Kvůli opravě tunelů se od 1. dubna na Ústecku na týden obousměrně uzavře část dálnice D8. Auta pojedou po objízdných trasách v Krušných horách, které jsou úzké a nepřehledné. Nadrozměrná přeprava musí využít pro cestu do Německa přechod v Jiříkově na Děčínsku nebo přechod Hora Svatého Šebestiána na Chomutovsku.
27. 3. 2025

Zajištění či demolice poškozených domů stojí obce miliony

V Hůrách u Českých Budějovic ležících nedaleko města Rudolfov se zřítila část domu do silnice. Hrozí navíc i další problémy. Majitel totiž se stavebním úřadem nekomunikuje. Podobné potíže řešila nebo se s nimi stále potýká zhruba polovina měst a obcí v Česku. Radnice tak přicházejí o statisíce až miliony korun za zajištění či demolice, které platí samy.
23. 3. 2025

Autodrom v Mostě podle soudu nesmí obtěžovat lidi nepřiměřeně hlukem

Odvolací Krajský soud v Ústí nad Labem dal za pravdu manželům Huličkovým ve sporu s Autodromem Most. Podle soudu nesmí obtěžovat hlukem nad přiměřenou míru. Autodrom musí zaplatit náhradu na náklady řízení.
20. 3. 2025

Ministerstvo zkoumá starší trestní spis sexuálního násilníka z Lounska

Resort spravedlnosti se zabývá předchozí trestní kauzou muže, který je aktuálně stíhaný za znásilňování a mučení ženy ve sklepě na Lounsku. Informoval o tom server Novinky.cz. Úřad si vyžádal příslušný trestní spis, ministr by mohl případně podat stížnost pro porušení zákona. Média informovala o tom, že muž dříve čelil stíhání za obdobný skutek, přičemž odvolací soud mu zmírnil vězení na podmíněný trest.
19. 3. 2025
Načítání...