TÉMA

Přemyšl

Sníh v kupé, cestující v kabátech. Silné mrazy zkomplikovaly jízdu některými vlaky

Mrazy komplikují cestování po železnici. Některé vlaky kvůli nízkým teplotám vůbec nevyjely, jiné soupravy mají problémy s topením. Výměna poškozených dílů přitom může trvat i delší dobu. U spojů placených z veřejných rozpočtů za to dopravci dostávají pokuty.
7. 12. 2023|

Eva Pavlová v Kyjevě reprezentovala Česko na summitu prvních dam a pánů

Kyjev ve středu navštívila Eva Pavlová. Manželka prezidenta se na své vůbec první samostatné cestě do zahraničí zúčastnila summitu prvních dam a pánů, který už potřetí pořádá Olena Zelenská, choť ukrajinského prezidenta. Účastníci probírali hlavně dopady války na duševní zdraví obyvatel napadené země i dalších států.
6. 9. 2023|

Pro ukrajinské uprchlíky skončil nárok na bezplatnou dopravu

Váleční uprchlíci z Ukrajiny už v Česku nemají nárok na bezplatnou dopravu. Za jízdenky musí platit od pondělí. Do srpna měli pět dní po příjezdu vnitrostátní cesty zdarma.
1. 8. 2022|

Na ukrajinských hranicích je rušno. Uprchlíci se vrací do válčící země

Ukrajinští uprchlíci se po třech měsících války začínají vracet domů, hlavně na západní Ukrajinu. Cestují především vlakem přes Polsko. Za posledních 24 hodin se na Ukrajinu dostalo 42 tisíc lidí, každý den jich přibývá.
28. 5. 2022|

Humanitární krizi je třeba řešit, pomoc Ukrajině vystupňovat, řekl Biden v Polsku

Americký prezident Joe Biden přiletěl do Polska. V pohraničním městě Řešov se setkal s americkými vojáky a s humanitárními pracovníky. V souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině vyzdvihl soudržnost demokracií. Na tiskové konferenci se svým polským protějškem Andrzejem Dudou také zdůraznil nutnost podpory Ukrajiny. Šéf Bíleho domu se později přesunul do Varšavy, kde bude v sobotu s Dudou jednat. Přednese také očekávaný projev.
25. 3. 2022Aktualizováno25. 3. 2022, 23:02|

Válka ochromila dopravu na východ Evropy. Po víkendu přestanou jezdit i vlaky z Helsinek do Petrohradu

Válka Ruska proti Ukrajině zničila leccos – bere lidské životy, Ukrajinci přicházejí o domovy a další majetek, Rusko si invazí pošlapalo mezinárodní prestiž a také na sebe přivolalo sankce. Mají různou podobu včetně faktického přerušení leteckého dopravního spojení z Evropy do Ruska. Do země se přesto ještě lze dostat, i když to úřady z různých důvodů nedoporučují. Možností ale ubývá, v pondělí přestanou jezdit poslední vlaky spojující Rusko s Evropskou unií. Veřejná doprava jezdí i na Ukrajinu, byť letecky se tam rovněž nedá dostat. Ani cesta na válkou zasaženou Ukrajinu není doporučena.
25. 3. 2022|

Do Česka přijel vlak s ukrajinskými běženci, v tuzemsku jich už tisíce hledají ubytování a pomoc

Humanitárním vlakem, který pro ukrajinské uprchlíky v pátek večer do polského pohraničního města Přemyšle vypravily České dráhy, v sobotu do Bohumína dorazilo třináct žen a dětí. Další vlak s pomocí a možností ubytování vyjel z Brna. Mnozí běženci do Česka přijeli jinými způsoby a vnitro vnitra odhaduje, že zatím dorazilo mezi tisícem až dvěma tisíci lidí. Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra (SUZ) je propojuje s nabídkami ubytování zdarma. Z Ukrajiny už kvůli ruské invazi uprchlo přes 120 tisíc lidí.
26. 2. 2022Aktualizováno26. 2. 2022, 19:33|

Hraniční přechody s Ukrajinou po mobilizaci prořídly. Do sousedních zemí míří ženy s dětmi

Kvůli agresi ruských vojsk na Ukrajině se sousední země připravují na uprchlickou vlnu. Zatímco ve čtvrtek se na hraničních přechodech se Slovenskem tvořily několikahodinové kolony, v pátek jsou bez čekání. Ukrajinské úřady totiž vrací zpět muže, kterých se týká všeobecná mobilizace. Napadenou zemi již opustily desetitisíce uprchlíků. Pomoc jim chystá také tuzemská vláda. Humanitární agentury OSN odhadují, že do Polska může zamířit více než milion uprchlíků, další až dva miliony do jiných evropských zemí, napsala agentura Reuters.
25. 2. 2022Aktualizováno25. 2. 2022, 21:40|

Svatý Václav i Jan Pavel II. v jednom kostele. V Novém Veselí vysvětil biskup dva nové zvony

Kostel v Novém Veselí na Žďársku dostal o víkendu dva nové zvony. Větší z nich je pojmenovaný podle patrona kostela svatého Václava a váží 500 kilogramů. Ten menší s hmotností 200 kilogramů nese jméno svatého Jana Pavla II. Římskokatolická farnost nechala oba zvony odlít v polské Přemyšli. Na výrobu se složili dárci, kteří přispěli částkou přes jeden milion korun. Během mše v rámci svatováclavské pouti zvonům požehnal pomocný biskup Pavel Konzbul.
29. 9. 2020|