TÉMA

Kim Čong-il

KLDR zvýší výrobu nukleárních zbraní. Experti očekávají, že by mohla provést jaderný test
Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un oznámil, že země výrazně zvýší výrobu jaderných hlavic. Nařídil také vyvinout novou mezikontinentální balistickou střelu. Experti se domnívají, že by země mohla letos podniknout svůj první jaderný test od roku 2017. Nevylučují ani, že by mohlo dojít k přímé konfrontaci mezi KLDR a jejím jižním sousedem.
4. 1. 2023|
Připomínka narození Kim Čong-ila se v KLDR odehrála bez přehlídky a mimo hlavní město
Severní Korea si v úterý koncertem, ohňostrojem a slavnostním obřadem připomněla osmdesáté výročí narození zesnulého vůdce Kim Čong-ila. Ceremonie na počest svého otce se zúčastnil i nynější nejvyšší představitel země Kim Čong-un. Při podobných výročích KLDR často pořádá vojenské přehlídky nebo testy vyspělých zbraní, to se ale tentokrát nestalo, napsala agentura Reuters.
16. 2. 2022|vkl
Severokorejci si připomínají smrt Kim Čong-ila. Drží povinně smutek a nosí květiny k sochám vůdců
Totalitní Severní Korea si připomíná desáté výročí úmrtí Kim Čong-ila. Jeho syn Kim Čong-un, který se po něm chopil vlády jako nezkušený mladík, se snaží zemi vyvést z prohlubujících se ekonomických potíží. Do nich se KLDR dostala následkem mezinárodních sankcí a pandemie. Státní média u příležitosti výročí obyvatelstvo vyzvala, aby dalo současnému vládci najevo loajalitu a podporu. Severokorejci dodržují povinný rituál a přinášejí květiny k sochám vůdců.
18. 12. 2021|
Severokorejský vůdce Kim Čong-il udělal ze země jadernou hrozbu. Od jeho smrti uplyne deset let
V pátek 17. prosince uplyne deset let od smrti severokorejského vůdce Kim Čong-ila, kterého u moci vystřídal jeho syn Kim Čong-un. Jeho hlavní zbraní se stala agresivní jaderná politika. Ta mu zajistila historicky první setkání mezi severokorejským vůdcem a americkým prezidentem. První jaderné testy ale zahájil právě Kim Čong-il. Vztahy komunistické diktatury se světem jsou i kvůli tomu nanejvýš napjaté.
16. 12. 2021|daz
Kim Čong-un byl zvolen generálním tajemníkem vládní strany, symbolicky tak upevnil moc
Severokorejský vůdce Kim Čong-un byl na sjezdu Korejské strany práce (KSP) zvolen jejím generálním tajemníkem. Podle agentury Reuters se jedná spíše o symbolický krok, který značí upevňování Kimovy moci.
11. 1. 2021|
Před sedmdesáti lety vypukla korejská válka. Pnutí na 38. rovnoběžce trvá dodnes
Před sedmdesáti lety vpadla severokorejská vojska do Jižní Koreje a započala tím tříletý konflikt, lakonicky známý jako korejská válka. V ozbrojeném konfliktu zahynuly nejméně tři miliony lidí, z toho přes milion a půl Korejců. Po rozdělení poloostrova ztratily čtyři miliony lidí možnost kontaktu s rodinami na druhé straně hranice. Válka skončila příměřím, ale následky trápí Korejce dodnes.
25. 6. 2020, Aktualizováno25. 6. 2020 20:28|
Kim zdolal na koni horu Pektu. Symbolické gesto před velkým prohlášením, mají jasno experti
Severokorejská média zveřejnila sérii fotografií, na nichž je zachycen vůdce země Kim Čong-un, jak na bílém koni zdolává zasněženou „posvátnou“ horu Pektu. Podle analytiků jsou takováto propagandistická gesta zpravidla předzvěstí nějakého zásadního prohlášení. Na 2750 metrů vysokou sopku Kim vystoupil také v roce 2017, několik týdnů před svým novoročním projevem, v němž se vyslovil pro zlepšení vztahů obou korejských států, připomněl zpravodajský server BBC News.
16. 10. 2019, Aktualizováno16. 10. 2019 15:56|