TÉMA

Jericho

UNESCO označilo Jericho za palestinskou památku, Izraelci to odmítají
Spor mezi Izraelci a Palestinci vyvolalo přidání prastarého sídelního pahorku Jericho na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Organizace totiž při svém oznámení, které učinila tento měsíc, označila lokalitu za palestinskou pamětihodnost. Izrael takové označení odmítá.
24. 9. 2023|
V Jerichu je znovu k vidění jedna z největších mozaik na světě
V palestinském městě Jericho na Západním břehu Jordánu byla zpřístupněna veřejnosti jedna z největších mozaik na světě. Nachází se v někdejším Hišámově paláci a rozprostírá se na ploše více než osmi set metrů čtverečních. Odborníci ji v posledních pěti letech konzervovali, na což částečně přispělo Japonsko.
29. 10. 2021|
Starověké velkoměsto Tall el Hammam zřejmě zničilo mimozemské těleso
Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku byla v době střední doby bronzové kvetoucím civilizačním centrem, které velikostí i počtem obyvatel až čtyřikrát převyšovalo známější nedaleké Jericho, nebo dokonce Jeruzalém. Podobně jako další sídla v okolí Jordánu ho ale čekal nemilý osud – okolo roku 1600 před naším letopočtem se po civilizaci na dlouhých šest set let slehla zem. Co přivodilo na dlouhá staletí zkázu této oblasti? Odpovědi hledal mezinárodní tým archeologů, geologů a dalších odborníků, jehož členem byl i Günther Kletetschka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
21. 9. 2021|