UNESCO označilo Jericho za palestinskou památku, Izraelci to odmítají

2 minuty
Události ČT: Spor o Jericho
Zdroj: ČT24

Spor mezi Izraelci a Palestinci vyvolalo přidání prastarého sídelního pahorku Jericho na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Organizace totiž při svém oznámení, které učinila tento měsíc, označila lokalitu za palestinskou pamětihodnost. Izrael takové označení odmítá.

Pahorek z cihel, hlíny a písku, který ukrývá dvanáct tisíc let lidské historie, se nachází vedle rušného současného města Jericho. Izrael nesouhlasí, že jde o palestinskou památku. Palestinci to ale vidí zcela opačně. „Je to zásadní úspěch, který má i politický význam, protože podporuje palestinskou svrchovanost na palestinské půdě,“ uvedl Ahmad Radžúb z palestinského ministerstva turistiky.

Jde o klasickou ukázku toho, jak se ve Svaté zemi politizuje historie, archeologie a další, na první pohled nepolitické obory lidské činnosti.

V Izraeli je archeologie populární i proto, že odhaluje židovskou historii země. Dva tisíce let starý hebrejský nápis přečte i dnešní školák a není náhodou, že izraelský generál Moše Dajan se ve volném čase věnoval vykopávkám. „Občas stačí, že po cestě z práce zahlédnu, jak někde kopou příkop nebo dláždí chodník, a hned se jdu podívat,“ řekl třeba v roce 1972, kdy zastával post ministra obrany.

Palestinci naopak zdůrazňují, že země neměla jen židovské dějiny. „Palestinský národ zůstává na své půdě, kterou obývá po tisíce let, generaci za generací, jak to opět potvrdilo nedávné rozhodnutí UNESCO o Jerichu,“ prohlásil předseda Palestinské autonomie Mahmúd Abbás.

  • Jericho je považováno za jedno z měst s nejdelším kontinuálním osídlením. Nejstarší osada na jeho území je datována do období kolem roku devět tisíc před naším letopočtem. Zhruba v šestnáctém století před naším letopočtem bylo město zničeno. O pádu Jericha se píše také v Bibli, podle níž ho dobyli Izraelité pod vedením Jozua.
  • Konkrétně je na seznamu světového dědictví nově archeologické naleziště Tel es-Sultan (Sultánův kopec), kde se nacházela nejstarší osada na území pozdějšího Jericha.
  • Moderní Jericho je častým cílem turistů, a to nejen kvůli starobylým památkám, ale také díky své blízkosti k Mrtvému moři. 
  • Zdroj: ČTK

Přepisování současnosti

Přepisování historie vede i k přepisování současnosti. O modlitbách u Zdi nářků na židovský Nový rok, který se slavil minulý týden, palestinská média například uváděla, že „tisíce osadníků provádějí talmudické rituály u zdi al-Burak“.

Bývalý velvyslanec Izraele u OSN Ron Prosor před třemi lety uvedl, že „jediné, na čem jim (Palestincům) záleží, je démonizovat a delegitimizovat Izrael“.

K podobným případům ale dochází i na druhé straně. Dopravní značení na nové křižovatce, kterou otevřeli v Jeruzalémě, uvádí jen židovské, a nikoliv palestinské čtvrti. Soupeření o Svatou zemi je totiž i bojem o symboly, dějiny a současnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruská raketa zabila dva lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších dvou obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
10:32Aktualizovánopřed 1 mminutou

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
13:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Orbánova strana připravila zákon, jenž může omezit organizace financované ze zahraničí

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v úterý večer předložila návrh zákona, který by vládě umožnil omezovat, penalizovat a potenciálně zakazovat organizace, které označí za hrozbu pro národní suverenitu. Napsala to agentura AP. Podle agentury Reuters by návrh umožnil Úřadu na ochranu suverenity (SPO) sestavit seznam organizací financovaných ze zahraničí, jejichž činnost úřady označí za hrozbu, a omezit jejich aktivity.
před 3 hhodinami

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur. Unijní exekutiva sdělila, že rozhodnutí tribunálu bere na vědomí, důkladně ho prostuduje a přijme nové rozhodnutí s podrobnějším vysvětlením svých kroků.
09:47Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Další balík protiruských sankcí se soustředí na stínovou flotilu

Zástupci členských států EU se shodli na sedmnáctém balíku sankcí proti Rusku, který se má soustředit na jeho stínovou flotilu. Dvě země nicméně ještě omezení konzultují se svými národními parlamenty. Podle diplomatických zdrojů ČTK to ale neznamená, že by balík blokovaly. O jaké země jde, nebylo bezprostředně jasné, nejedná se však o Maďarsko ani Slovensko, které mají tradičně k sankcím proti Rusku výhrady.
před 4 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Počet migrantů mířících nelegálně do EU významně klesl

Počet migrantů mířících nelegálně do Evropské unie klesl za první čtyři měsíce letošního roku o čtvrtinu, uvedla ve středu unijní pohraniční agentura Frontex. Nejvíce podle jejích statistik proti stejnému období loňska ubylo lidí přicházejících balkánskou cestou, nejčastější trasou bylo centrální Středomoří, kde se počet migrantů téměř nezměnil.
před 4 hhodinami
Načítání...