Rusko údajně likvidovalo drony nad Krymem. Kyjev dává najevo, že se vrátí, říká expert

Ruská protivzdušná obrana za poslední den zničila ukrajinskou raketu a sestřelila nebo zneškodnila pomocí systémů elektronického boje 73 bezpilotních letounů, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Podle Jana Šíra z Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy se Kyjev snaží o to, aby se Rusové necítili na okupovaném poloostrově bezpečně, a dává obyvatelům Krymu najevo, že se tam vrátí. Ukrajina v pátek také hlásí odražení ruského vzdušného úderu nad Oděskou oblastí na jihu země.

Rusko, které už přes rok a půl vede útočnou válku proti Ukrajině, tvrdí, že Kyjev upravenou raketou typu S-200 mířil na civilní objekty. Ruskojazyčný server BBC ale s odvoláním na ruské blogery na Telegramu napsal, že raketa byla sestřelena poblíž vojenského letiště Šajkovka v regionu. Podle oblastního gubernátora Vladislava Šapši nejsou žádní zranění. Později gubernátor podle agentury Reuters sdělil, že ruská protivzdušná obrana sestřelila nad Kalužskou oblastí dron.

BBC zároveň připomíná hlášení ruských úřadů z konce července o zásahu údernou variantou protiletecké rakety S-200 ve městě Taganrog v Rostovské oblasti, který si vyžádal několik raněných. Minulý týden ruské ministerstvo obrany informovalo o použití této zbraně k útoku na Ruskem anektovaný ukrajinský Krym, píše BBC.

K dronům mířícím na Krym resort uvedl, že devět se jich podařilo sestřelit a 33 zneškodnily systémy elektronického boje. Jestli zničené bezpilotní letouny v regionu, který Rusko nelegálně anektovalo v roce 2014, způsobily nějaké škody, zatím není jasné.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov později mluvil o likvidaci 73 ukrajinských dronů nad řadou obcí v okupovaných ukrajinských regionech - v Charkovské, Luhanské, Doněcké a Záporožské oblasti.

Agentura Reuters páteční operaci označila za jeden z největších známých koordinovaných ukrajinských vzdušných úderů na území okupované Ruskem.

Ukrajinská vojenská rozvědka o den dříve uvedla, že v noci na čtvrtek provedla společně s námořnictvem „speciální operaci“ na poloostrově Krym. Jednotky speciálních sil se podle informací vojenské tajné služby na Telegramu vylodily na pobřeží a střetly se se silami okupantů.

„Aby Rusům hořela půda pod nohama“

Osvobození Krymu patří podle Šíra mezi strategické cíle Ukrajiny. „Cíle, ke kterým je napřené ukrajinské vojenské, diplomatické, právní a ekonomické snažení,“ poznamenal v rozhovoru pro ČT. Jedním z aspektů protiofenzivy je podle něj ničení ruských týlových pozic.

„Součástí toho výsadku a bojů na západě Krymu v posledních dvou dnech bylo i zničení ruské vojenské infrastruktury, včetně systému protivzdušné obrany a radarové stanice. To má vytvořit podmínky pro to, aby Rusům, obrazně řečeno, hořela půda pod nohama. Aby se na těch okupovaných územích necítili bezpečně a byli nuceni zvažovat i únikové strategie,“ popsal.

Druhý aspekt je podle něj psychologický. „Ukrajina dává najevo obyvatelům Krymu, že nebyli zapomenuti, že se tam vrátí. A to má vytvořit příznivé informační podmínky pro to, aby osvobozování Krymu pak probíhalo hladčeji něž za těch podmínek, kdy by tomu nikdo nevěřil a obyvatelé na to nebyli připraveni,“ řekl. K osvobození samotnému je podle něj ale ještě daleko.

11 minut
Jan Šír hovořil o situaci na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Ukrajina se bránila bombardování

Ukrajinská armáda mezitím oznámila, že nad Oděskou oblastí odrazila ruský útok a sestřelila čtyři rakety. Rusové podle ukrajinských ozbrojených sil útočili z Černého a Azovského moře řízenými střelami Ch-59 a Kalibr, informovala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Rusko od poloviny července, kdy odstoupilo od obilných dohod umožňujících vývoz zemědělských produktů přes Černé moře, pravidelně útočí na přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti. Cílem jsou obilná zařízení, tvrdí Kyjev.

Rusové rovněž vypustili na Ukrajinu jeden útočný bezpilotní letoun Šáhed, který byl zničen nad Dněpropetrovskou oblastí, informovalo dále ukrajinské letectvo podle serveru Ukrajinska pravda.

V noci na pátek byla dočasně uzavřena moskevská letiště Domodědovo a Vnukovo. Po zhruba čtyřech hodinách TASS napsal, že obě letiště už fungují normálně. Čím byla uzavírka způsobena, úřady neuvedly.

Budanov: Zničeny byly dva bombardéry

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov řekl Rádiu Svoboda, že při nedávných útocích na ruská letiště byly zničeny dva bombardéry Tu-22 a další dva stroje byly poškozeny. Pátý letoun podle něj mohl být zasažen. Budanov dále uvedl, že jeho zpravodajská služba zná lidi, kteří na letiště zaútočili. „Byli to lidé, kteří plnili určité úkoly z ruského území,“ řekl.

Sobotní nálet v Novgorodské oblasti zničil na letecké základně Solcy strategický nadzvukový bombardér Tu-22M3, potvrdila už dříve analýza novinářů ruskojazyčného vydání BBC. Dvě další letadla byla podle dřívějších informací údajně poškozena při pondělním útoku na letiště Šajkovka. Ruské úřady hovořily o ukrajinském dronovém útoku.

Podobné informace jednotlivých stran ruské války na Ukrajině není obvykle možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 6 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 7 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 8 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 8 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 14 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 14 hhodinami
Načítání...