Provedli jsme výsadek na okupovaném Krymu, tvrdí ukrajinská vojenská rozvědka

Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) tvrdí, že v noci na čtvrtek provedla společně s námořnictvem „speciální operaci“ na poloostrově Krym, který od roku 2014 okupuje Rusko. Jednotky speciálních sil se vylodily na pobřeží a střetly se se silami okupantů, uvedla vojenská tajná služba na Telegramu. Oznámila rovněž, že ukrajinské jednotky zabily tři desítky okupantů a vyvěsily na Krymu ukrajinskou státní vlajku.

„Všech cílů a úkolů bylo dosaženo. Na konci speciální operace ukrajinští obránci opustili místo beze ztrát,“ připojuje rozvědka, podle níž se ukrajinští bojovníci vylodili v okolí obcí Olenivka a Majak na severozápadě poloostrova. Jaké byly „cíle a úkoly“ této akce, nezmiňuje.

Server Ukrajinska pravda mezitím s odvoláním na své zdroje napsal, že „soubor opatření“ v rámci speciální operace na Krymu pokračuje. „Není to jednodenní příběh, ale dlouhodobá operace. Včera (ve středu) byl zničen systém S-400 v Olenivce. Dnes (ve čtvrtek) proběhl výsadek v Majaku. Operace stále probíhá, zatím nejsou k dispozici podrobnosti,“ uvedl zdroj webu.

Krymská okupační správa se k událostem zatím nevyjádřila, údajně i navzdory vícero požadavkům místních obyvatel. Podle analytiků jsou ruské síly v oblasti rozloženy „řídce“, momentálně se soustředí hlavně v Záporožské oblasti.

Mluvčí rozvědky Andrij Jusov později stanici Suspilne řekl, že při ukrajinském výsadku na západě Krymského poloostrova bylo zabito nejméně 30 Rusů a zničeny čtyři motorové čluny.

Ruská BBC: V oblasti byly slyšet výbuchy

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu poznamenala, že ve čtvrtek brzy ráno byly podle médií slyšet nedaleko obce Majak u mysu Tarchankut výbuchy. Ruské zdroje podle ní informují o skupině „ukrajinských sabotérů“, kteří připluli na člunech a zahájili palbu. V oblasti se nachází ruská radiotechnická základna a několik radarových systémů, podotkla BBC.

Později se k operaci vyjádřil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na dotaz, zda tato akce znamená začátek „deokupace“ poloostrova, novinářům odpověděl, že je příliš brzy na to, aby šlo mluvit o osvobození Krymu, píše agentura Unian. Zelenskyj poznamenal, že očekává podrobnou zprávu od šéfa HUR Kyryla Budanova.

Moskva anektovala ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014. Loni v únoru pak vojensky napadla celou Ukrajinu a poloostrov se od té doby stává opakovaně terčem vzdušných útoků. Ruští představitelé z úderů obvykle vinili Ukrajinu, Kyjev se k podobným útokům oficiálně spíš nehlásil.

Ukrajina si ve čtvrtek připomíná 32. výročí od vyhlášení nezávislosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Severní Korea poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Severní Korea poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky, aby bojovali na straně Ruska ve válce s Ukrajinou. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva uvedla, že ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky, kteří část regionu obsadili loni v létě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci dál bojují v Kurské a Bělgorodské oblasti na západě Ruska.
05:52Aktualizovánopřed 11 mminutami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 8 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 8 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 10 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 14 hhodinami
Načítání...