Armáda na prvním místě. Rusko plánuje dát třetinu rozpočtu na vojenskou agresi a domácí represe

Snížit financování škol a nemocnic. Zvýšit podporu vojenské agrese na Ukrajině a národní bezpečnosti. Tak zní plán ruské vlády, která dle Reuters pošle téměř třetinu rozpočtu pro příští rok armádě. Analýza zmíněné agentury ukazuje, že Moskva utratí 9,4 bilionu rublů (dle oficiálního kurzu 3,7 bilionu korun) za posílení obrany jak za hranicemi, tak uvnitř země.

Výdaje na bezpečnost – včetně práce státního vyšetřovacího výboru, prokuratury, vězeňské služby a Národní gardy, která byla nasazena na Ukrajině – vzrostou ve srovnání s letošním rokem o 50 procent.

Zmíněné výdaje budou pro Kreml rekordní, ale představují přibližně jen 18 procent toho, co plánují v téže oblasti utratit v nadcházejícím roce Spojené státy americké.

„Rozpočet je nástrojem k financování vojenské kampaně,“ řekla Alexandra Suslinová, nezávislá analytička oslovená Reuters. „Například zvýšení důchodů je ve srovnání s tím, jak by mělo v Rusku vypadat, nepatrné. Desetileté problémy zůstanou nevyřešeny,“ dodala.

Měnící se podoba rozpočtu odráží snahu Ruska posílit své vojenské úsilí na Ukrajině, kde od září ztratilo značnou pozici navzdory prohlášení o anexi čtyř regionů, které částečně okupuje. Putin nařídil vládě a všem regionům v zemi, aby efektivněji spolupracovaly na podpoře armády.

Na papíře se výdaje na obranu zvýší v příštím roce jen o procento na 4,98 bilionu rublů (1,96 bilionu korun). Avšak jen proto, že byly letos revidovány o třetinu z původně plánovaných 3,5 bilionu (1,38 bilionu korun) poté, co Moskva v únoru už otevřeně vyslala vojáky na Ukrajinu.

Naproti tomu výdaje na národní bezpečnost mají vzrůst o 50,1 procenta na 4,42 bilionu rublů (1,74 bilionu korun). 

Zdravotnictví, školství a doprava na vedlejší koleji

Analýza Reuters ukazuje, že se výdaje na „národní hospodářství“ – včetně silnic, zemědělství a výzkumu – sníží o 23 procent na 3,5 bilionu rublů (1,38 bilionu korun). Zdravotnictví dostane o 9 procent méně, což znamená 1,5 bilionu (0,59 bilionu korun), a výdaje do školství klesnou o 2 procenta na 1,4 bilionu (0,55 bilionu korun).

Podle studie Ruské prezidentské akademie (Ranepa) a Gajdarova institutu se zároveň sníží výdaje na infrastrukturu o 23,5 procenta a výdaje na průmysl o 18,5 procenta. „To by ,mohlo znamenat značné potíže‘ v době, kdy se Moskva snaží najít nové trhy daleko od Západu,“ uvedly instituty.

Ranepa zároveň poukázala na skutečnost, že omezení investic do výzkumu a vývoje bude pro Rusko znamenat nedostatek prostředků na rozvoj domácích technologií v klíčových průmyslových odvětvích. Zvlášť v situaci, kdy západní sankce odřízly Moskvu od nejnovějších technologií.

Nereálný Putinův slib a „vlastenecký výcvik“

V roce 2018, kdy se Putin ucházel o čtvrté prezidentské období, slíbil utratit přes 400 miliard dolarů (9,4 bilionu korun) na vše od silnic po zdravotnictví a školství. Celkem představil 13 „národních projektů“ s cílem, aby se Rusko do roku 2024 stalo pátou největší světovou ekonomikou.

Zmíněné cíle byly během pandemie koronaviru posunuty o šest let. Vzhledem k rozpočtu na příští rok je ovšem zřejmé, že k jejich splnění nedojde.

Sociální výdaje – zejména důchody a sociální zabezpečení – dosáhnou 7,3 bilionu rublů (2,88 bilionu korun). Jde sice o osmiprocentní nárůst, ale v porovnání se souhrnnými výdaji na armádu a národní bezpečnost se jedná o podstatně nižší položku v rozpočtu.

Ranepa a Gajdarův institut navíc poukazují na fakt, že sníženo bude i financování státních programů v oblasti vzdělávání, které je ale od letošního roku navýšeno o 513 procent pro potřebu „vlasteneckého výcviku“ ve školách, jenž má odrážet ruský pohled na současné a historické události.

Rusko zároveň předpokládá, že s ohledem na sankce, které škrtí státní příjmy, se rozpočtový schodek v příštím roce zdvojnásobí na 3 biliony rublů (1,18 bilionu korun). V přepočtu jde o 2 procenta hrubého domácího produktu. Podle analytiků se může schodek vyšplhat dokonce až na 4,5 bilionu (1,77 bilionu korun).

K zaplnění „mezer“ už ruské ministerstvo financí využilo Fond národního bohatství a minulý týden si půjčilo 14 miliard dolarů (331,8 miliard korun) v nabídce rublových dluhopisů OFZ. 

Podle renomovaného webu foreignaffairs.com je i proto tamější ekonomika předurčena k dlouhému období stagnace. Jediný způsob, jak zachovat její životaschopnost, je podle zmíněného portálu velká reforma, která není na obzoru.

Ekonomika, v níž podniky nemohou modernizovat, restrukturalizovat, a ani propouštět zaměstnance, aby zvýšily zisky, bude i proto dle Foreign Affairs stagnovat. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Island zasáhly stovky zemětřesní, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 2 mminutami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
05:58Aktualizovánopřed 15 mminutami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala.
před 31 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 3 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...