Rakousko podalo kvůli zařazení jádra a plynu mezi zelené investice žalobu k soudu EU

Rakousko se kvůli dočasnému zařazení jádra a plynu mezi zelené investice obrátilo na Soudní dvůr Evropské unie. Oznámila to ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewesslerová. Podle agentury APA se k rakouské žalobě chce připojit také Lucembursko.

Během rozdělování energetických zdrojů Evropská komise (EK) označila zemní plyn a jadernou energii za udržitelné zdroje. Tímto rozdělením chtěla dát najevo, které investice do budoucna platí jako šetrné ke klimatu. Takzvaná taxonomie by měla motivovat investory k podpoře zdrojů, kterými chce řada států nahrazovat uhlí či ropu. EU si stanovila za cíl dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality.

Rakousko 75 procent elektrické energie vyrábí z obnovitelných zdrojů, hlavně v běžných a přečerpávacích vodních elektrárnách. Dlouhodobě patří k odpůrcům jaderné energetiky.

Fakt, že Evropská komise plyn a jádro zařadila mezi zelené investice, Gewesslerová už v únoru označila za „greenwashing“, tedy šíření dezinformací o ekologické prospěšnosti daných technologií. Komisi obvinila, že „plní především přání jaderné lobby“.

Vídeň tvrdí, že jádro není udržitelný zdroj

Ve své žalobě se Rakousko odvolává na posudek mezinárodních expertů, podle nichž energie z jádra není udržitelný zdroj. Šance, že Rakousko s tímto argumentem u unijního soudu uspěje, ale právníci nevidí jako příliš vysoké. Podle Vídně také nemá Evropská komise pravomoci činit až taková dalekosáhlá politická rozhodnutí a členské státy měly příliš málo času na to, aby se o věci radily, uvedla APA.

Dočasné zařazení plynu a jádra mezi takzvané zelené investice v červenci schválil Evropský parlament. Analytici to tehdy označili za dobrou zprávu pro českou ekonomiku.