Íránem po úmrtí Amíníové dál zmítají demonstrace za ženská práva i proti konzervativnímu režimu

3 minuty
Události: V Íránu sílí protesty kvůli smrti ženy ve vazbě mravnostní policie
Zdroj: ČT24

V Íránu se zvedla bouře nevole a protestů po smrti dvaadvacetileté Mahsá Amíníové, která byla zadržena mravnostní policií, posléze zkolabovala a zemřela. Při demonstracích za ženská práva, ale také proti konzervativnímu režimu zahynulo nejméně sedm lidí. Největší se konaly na severu, v oblasti obývané íránskými Kurdy, odkud Amíníová pochází. Šéf íránské policie kategoricky popřel obvinění, že Amíníová byla zbita, zatímco hněv veřejnosti nad smrtí mladé ženy pokračuje.

Dvaadvacetiletá Amíníová cestovala ze svého domova v Saghezu a minulý týden byla v Teheránu s rodinou, když ji zadržela takzvaná mravnostní policie kvůli nošení „nevhodného“ hidžábu – šátku, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí.

„Máme zprávy, že slečnu Amíníovou tloukli takzvaní mravnostní policisté obuškem do hlavy a že jí narazili hlavou do auta,“ uvedla mluvčí vysoké komisařky OSN pro lidská práva Ravína Šamdasáníová.

Když se později téhož dne ocitla v takzvaném „poradenském centru“, kam jsou ženy odváděny, aby byly poučeny o tom, že způsob jejich zahalování hlavy je v rozporu se společenskými normami, dostala podle íránských úřadů mrtvici a infarkt. O několik dní později zemřela.

Záběry, které minulý týden odvysílala státní televize, ukazovaly Amíníovou v tomto „poradenském centru“. Na dotyčném videu vstane, aby si promluvila s „odbornicí“ ve středisku, a o chvíli později si při rozhovoru s ženou drží hlavu v dlaních a zhroutí se.

Mírně prodloužený klip, který v pondělí zveřejnil šéf teheránské policie Hosejn Rahímí, ukazuje, jak ji záchranáři přemístili na méně přeplněnou chodbu a snažili se Amíníovou oživit, než ji odvezli do nemocnice, což podle policejního šéfa trvalo méně než pět minut.

Rahímí, jehož v pondělí citovala agentura Fars, řekl, že byla proti policii vznesena „zbabělá obvinění“ a že policie nemůže přestat vykonávat bezpečnostní úkoly. Trvá na tom, že žena nebyla vystavena špatnému zacházení, a zastal se morální policie, která podle něj pracuje správně. Příčinu smrti nechtěl komentovat a řekl, že je to zdravotní, ne bezpečnostní záležitost. 

Rodina Amíníové výslovně popřela jeho tvrzení z počátku tohoto týdne, že nebyla zbita, že měla několik již existujících onemocnění, jako je epilepsie a cukrovka, a že porušila íránská pravidla o povinném nošení hidžábu platná od islámské revoluci v zemi v roce 1979.

Íránská mravnostní policie je v poslední době kritizovaná za příliš přísné kontroly a postih zejména mladých žen. Šíří se videa, na nichž je vidět příslušníky, jak násilím strkají ženy do policejních aut. Konzervativní duchovenstvo je zastáncem přísných postihů včetně bičování. Když budou ženy chodit s odkrytými vlasy, povede to podle íránských duchovních k morálnímu rozkladu a rozpadu rodin.

Stříhání vlasů a sundávání hidžábu na protest

V zemi se následně zvedla bouře nevole a protesty, při nichž podle médií už zemřelo několik lidí. Jak napsala agentura Reuters, smrt Amíníové vyvolala mezi Íránci obrovskou vlnu pobouření, jedním z nejpoužívanějších hashtagů na Twitteru v perštině se stal právě #MahsaAmini a byl zmíněn více než pětmilionkrát. 

Reportéři stanic BBC a Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda na Twitteru sdíleli záběry masových protestů, kde si žena stříhá vlasy na náměstí jihoíránského města Kermánu, zatímco dav kolem ní skanduje „smrt diktátorovi“. Ve městě Sárí na severu Íránu ženy tancovaly kolem ohně, ve kterém pálily své šátky na zakrytí vlasů.

Demonstrace začaly ve městě Saghezu, kde byla Amíníová pohřbena, a rozšířily se nejméně do patnácti íránských měst.

Kromě demonstrací na několika univerzitách v hlavním městě se v pondělí a v úterý konaly protesty také v centru Teheránu, které byly podle státních médií a videí hojně šířených na sociálních sítích rozehnány bezpečnostními silami a slzným plynem. Není jasné, kolik osob bylo zatčeno, ale teheránský guvernér Mohsen Mansúrí v úterý oznámil, že mezi zatčenými byli i cizinci.

Mansúrí k protestu v Teheránu napsal na Twitteru, že „hlavní shromáždění ve městě byla organizovaná a předem naplánovaná tak, aby vyvolala nepokoje“. „Pálení vlajky, rozlévání benzinu po ulicích, házení kamení, napadání policistů, zapalování motocyklů a popelnic, ničení veřejného majetku – to není práce obyčejných lidí,“ napsal. V provincii Gílán policie zatkla dvaadvacet lidí. 

V Íránu žije osm až deset milionů Kurdů. Jak napsala agentura Reuters, policie v íránském Kurdistánu potlačuje nepokoje několik desetiletí a justice kurdské aktivisty trestá dlouhými tresty vězení. 

4 minuty
Vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Břetislav Tureček o protestech v Íránu
Zdroj: ČT24

Možnost změny v íránské společnosti však spíše skepticky vnímá analytik Břetislav Tureček, přestože se podle něj k protestujícím proti brutalitě policie přidávají i lidé, kteří mají výhrady k systému a režimu jako takovému. 

„V uplynulých dekádách zažil Írán krvavější a masivnější protesty a přesto časem vyvanuly. Jednak velmi represivním a sofistikovaným postupem vládních bezpečnostních složek a také únavou obyvatel. Ne zdaleka všichni Íránci si přejí krvavý zvrat a ne zdaleka všichni s protesty sympatizují,“ uvedl vedoucí centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě v Praze v pořadu Horizont ČT24, podle nejž současné nastavení tamní společnosti vládnoucím elitám vyhovuje. 

Hackerský útok na vládní weby

Několik íránských vládních internetových stránek a webů médií napojených na stát se v úterý ocitlo mimo provoz poté, co se na Twitteru objevil účet napojený na hackerský kolektiv Anonymous. Ten se přihlásil ke kybernetickým útokům na tyto stránky s cílem podpořit protesty po smrti Amíníové.

Zdá se, že ústředním cílem byly dvě hlavní internetové stránky íránské vlády. Jedním z nich jsou webové stránky, kde je nabízena řada on-line služeb, a druhý je zaměřen na zveřejňování vládních zpráv a rozhovorů s úředníky.

„Veškerá databáze byla smazána,“ tvrdil účet na sociální síti, o němž se předpokládá, že je spojen s Anonymous. Íránská vláda se k tvrzení ani k útokům zatím oficiálně nevyjádřila. Napadeno bylo i několik dalších webových stránek, včetně těch íránské státní televize, které byly po určitou dobu mimo provoz. Webové stránky ve středu ráno několikrát spadly a byly obnoveny, což naznačuje boj mezi hackery a podporou webových stránek. 

Podpora v zahraničí

Ve středu několik francouzských politiků podpořilo íránské ženy. Předsedkyně Národního shromáždění Yaël Braunová-Pivetová na Twitteru napsala, že „Mahsa Amíníová měla 22 let a chtěla pouze žít svobodně“. „V Íránu je slovo odvaha ženského rodu. Náleží všem ženám, které se pozvedají ve jménu své svobody. Jejich boj je také náš,“ stojí v tweetu.

Případ smrti Amíníové odsoudily i Spojené státy. V pondělí vyzvaly k nalezení viníků, protože Amíníová „ve vazbě utrpěla zranění“. 

Úřadující Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Jordánka Nada Nášifová vyjádřila znepokojení nad případem Amíníové. „Její tragická smrt a obvinění z mučení a špatného zacházení musí rychle, nezávisle a řádně vyšetřit nezávislý úřad, který dohlédne zejména na to, aby se rodina dozvěděla pravdu,“ uvedla vysoká komisařka.

Íránský prezident Ebráhím Raísí podle agentury IRNA nařídil vyšetřit smrt mladé ženy. Údajně požádal ministra vnitra, aby příčinu vyšetřil „rychle a věnoval tomu zvláštní pozornost“. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropské akcie se zotavují z propadů, zpevnily i burzy v Asii

Akcie na evropských trzích zahájily úterní obchodování růstem, kterým ale umazaly pouze malou část ztrát z předchozích dnů. Mezi investory zůstává nervozita kvůli zavádění cel ze strany USA a jejich dopadům na vývoj globální ekonomiky. Zpevnily také burzy v Asii, nejvíce v Japonsku, kde hlavní index přidal více než šest procent.
11:15AktualizovánoPrávě teď

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské-Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která řidičům doporučila využívat i jiné hraniční přechody. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma-Starý Hrozenkov.
před 9 mminutami

Nejvyšší soud USA zrušil verdikt, který bránil deportacím Venezuelanů

Nejvyšší soud USA zrušil nařízení federálního soudu, které bránilo administrativě prezidenta Donalda Trumpa deportovat venezuelské migranty na základě zákona z 18. století, informovala agentura AP. Uvedl nicméně, že Venezuelané musejí mít možnost soudně napadnout své vyhoštění ještě před deportací. Tyto případy pak náleží soudům v Texasu, a nikoli ve Washingtonu.
05:51Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Spojené státy zatím neuvažují o odložení cel, prohlásil Trump

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí jednal v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Netanjahu po rozhovoru sdělil, že Izrael odstraní cla a vyrovná obchodní přebytek se Spojenými státy. Trump prohlásil, že měl s izraelským premiérem „skvělou diskusi“ o Íránu i obchodu. Spojené státy podle Trumpa s Teheránem jednají o tamním jaderném programu. O odložení cel podle Trumpa ale USA zatím neuvažují. Podle šéfa Bílého domu mohou být trvalá, nevylučuje ale zároveň jednání.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Akcie v USA uzavřely chaotický den převážně poklesem

Akcie ve Spojených státech na začátku týdne navázaly na předchozí ztráty a uzavřely obchodování převážně poklesem. Na začátku dne se všechny hlavní akciové indexy dostaly dokonce nejníže za déle než rok, v závěru však větší část ztrát smazaly. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Jsme aktivní v Bělgorodské oblasti, chráníme tím pohraničí, přiznal poprvé Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí večer poprvé jednoznačně potvrdil, že ukrajinské jednotky jsou aktivní v Bělgorodské oblasti na západě Ruska, aby chránily obce v ukrajinském pohraničí, upozornila agentura Reuters. Ukrajinský prezident uvedl, že jej o situaci na frontě a o bojích ukrajinských sil v pohraničí a na území nepřítele v Bělgorodské a Kurské oblasti informoval hlavní velitel ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj.
před 14 hhodinami

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Slovensko kvůli nákaze obnoví kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem

Slovensko od úterý kvůli nákaze slintavky a kulhavky obnoví kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem, rozhodla vláda. Potrvají do 7. května. Podle ministra zemědělství Richarda Takáče (SMER) země zároveň do jmenovaných států uzavře sedmnáct malých hraničních přechodů. Slovenská policie informovala, že nově už nebude možné do Česka přepravovat zvířata a další určené zboží přes hraniční přechod Makov / Bílá-Bumbálka.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...