Americká a kanadská loď propluly okolo Tchaj-wanu. Čínské síly jsou připravené „odrazit provokace“

Tchajwanským průlivem propluly dvě bojové lodě amerického a kanadského námořnictva. Informovala o tom stanice CNN. Stalo se tak několik dnů poté, co americký prezident Joe Biden prohlásil, že by USA mohly vojensky bránit Tchaj-wan v případě „bezprecedentního útoku“ ze strany Číny. Proplutí obou lodí označil Washington za „rutinní“. Čína uvedla, že plavidla monitorovala a varovala. Její jednotky jsou připravené odrazit provokace.

Americký raketový křižník USS Higgins proplul společně s kanadskou fregatou HMCS Vancouver Tchajwanským průliv v úterý.

Podle mluvčího amerického námořnictva Marka Langforda manévr svědčí o závazku Spojených států a spojenců udržet svobodný indo-pacifický prostor. Samotný pohyb lodí označilo námořnictvo za rutinní. Lodě propluly koridorem, který se nachází mimo výsostné vody pobřežních států.

Čína uvedla, že lodě monitorovala a varovala. Čínské ozbrojené síly podle Pekingu jsou ve vysokém stupni pohotovosti a jsou pevně odhodlané „odrazit všechny hrozby a provokace“. Mluvčí vlády v Pekingu ve středu také prohlásil, že Čína vyvine co největší snahu, aby dosáhla mírového sjednocení s Tchaj-wanem. Peking má stále stejné odhodlání bránit své území, dodal mluvčí.

Plutí lodí monitoroval i Tchaj-wan, podle kterého však situace zůstala v normálu.

Napětí ohledně Tchaj-wanu se mezi Spojenými státy a Čínou zvyšuje

Manévr obou lodí se stal poté, co americký prezident Biden v nedělním rozhovoru se stanicí CBS uvedl, že by američtí vojáci bránili Tchaj-wan v případě „bezprecedentního útoku“ ze strany Číny. To podle stanice CNN přililo další olej do ohně v napjatých vztazích mezi Washingtonem a Pekingem. Čína totiž prudce reagovala na srpnovou návštěvu na Tchaj-wanu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a v reakci na to uspořádala rozsáhlé námořní a letecké cvičení u tchajwanských vod.

Biden v rozhovoru znovu vykročil z rámce dlouhodobě prezentovaného amerického postoje k Tchaj-wanu, podotkla agentura Reuters. Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy neoficiální styky. Biden v nejnovějším rozhovoru přitom zopakoval, že USA nepodporují tchajwanskou nezávislost a uznávají politiku jedné Číny.

Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.