Tchaj-wan sestřelil neidentifikovaný dron, který vstoupil do jeho vzdušného prostoru

Tchajwanská armáda sestřelila neidentifikovaný civilní dron, který vstoupil do tchajwanského vzdušného prostoru nedaleko souostroví Ťin-men, jež se nachází v blízkosti břehů Číny. Informovala o tom agentura Reuters. Připomněla, že Peking od začátku srpna provádí v okolí Tchaj-wanu vojenská cvičení. Manévry Čína zahájila v reakci na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v Tchaj-peji.

Tchaj-wan slíbil, že nebude stupňovat napětí v oblasti. Zároveň ale uvedl, že přijme přísná opatření v souvislosti se stále častějším narušováním tchajwanského vzdušného prostoru či tchajwanské zóny vzdušné obrany.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že čínská letadla vstoupila v srpnu do tchajwanské zóny vzdušné obrany ve 446 případech, což je vyšší údaj než za celý rok 2020. Za prvních osm měsíců letošního roku Tchaj-wan zaznamenal 1068 narušení své obrané zóny, což je o zhruba o sto případů více než za celý loňský rok.

Vzdušný prostor u souostroví Ťin-men, které je pod tchajwanskou kontrolou, ve čtvrtek narušil civilní dron. Ten krátce po poledni místního času (6:00 SELČ) vlétl do prostoru u ostrůvku Š'-jü (Lví ostrůvek), který se nachází jen několik kilometrů od čínského města Sia-men. Tchajwanští vojáci se snažili dron varovat a přimět k odletu, ale nepodařilo se jim to, tak ho sestřelili, uvedla tchajwanská armáda. Trosky dopadly do moře.

Na Tchaj-wanu je arizonský guvernér

Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Po Pelosiové přicestovali v srpnu na ostrov i další američtí politici. Nyní je na návštěvě na Tchaj-wanu guvernér státu Arizona Doug Ducey. V tomto americkém státě Tchaj-wan plánuje rozsáhlé investice do výroby polovodičů.