Maďarsko příští týden čekají parlamentní volby. Opozice kritizuje Orbánovu náklonnost k Putinovi

Události: Maďarsko čekají parlamentní volby (zdroj: ČT24)

Maďarsko se chystá na parlamentní volby. Konat se mají 3. dubna a Kremlem rozpoutaná válka je hlavním tématem kampaně. Premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz čelí sjednocené opozici, která předsedu vlády kritizuje za jeho náklonost k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Vadí jí i liknavost vlády v podpoře napadené Ukrajiny. Postoj kabinetu nabourává i vztahy států Visegrádské čtyřky. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) kvůli tomu například odmítla účast na jednání skupiny.

Orbán se s Putinem setkává již léta a vždy mluvil o vzájemně výhodných vztazích. Maďarský premiér ruského prezidenta naposledy navštívil 1. února. „Moje dnešní návštěva je částečně také mírovou misí,“ prohlásil tehdy maďarský premiér. Tři týdny poté zahájilo Rusko útok na Ukrajinu.

Maďarská předvolební kampaň se tím obrátila vzhůru nohama. „Fidesz se dostal do složité situace. Jeho zahraniční politika byla posledních dvanáct let velmi proruská. Nemohli to změnit ze dne na den, protože by tím zmátli vlastní voliče,“ vysvětluje Andrea Virágová z organizace Institut Republikon.

Vláda agresi odsoudila, odmítá ale dodávat Ukrajincům zbraně nebo sankce na ruský plyn. Voličům vzkazuje, že nejdůležitější jsou zájmy Maďarska a strategický klid. „Touto válkou nemůžeme nic získat, ale můžeme všechno ztratit. Musíme zůstat stranou této války,“ prohlašuje nyní Orbán.

„Viktore, víš co se děje v Mariupolu?“

Maďarsko navíc brání transportu vojenského vybavení přes své území. Kvůli tomu ho kritizují představitelé Ukrajiny, kde už podle údajů OSN zemřelo za dobu ruské agrese nejméně 1081 civilistů.

„Chcete levný ruský plyn? Anebo možná chcete naše Zakarpatí? Opravdu touží obyvatelé Maďarska po roli těch, kteří se nám snaží vrazit nůž do zad v těžké chvíli?“ napsala v úterý na Facebooku místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková.

„Byl jsem na vašem nábřeží (v Budapešti) a viděl váš památník. Boty na břehu Dunaje. Připomíná masové vraždy. Byl jsem tam se svou rodinou. Poslouchej, Viktore, víš, co se děje v Mariupolu? Prosím, pokud můžeš, zastav se na tom vašem nábřeží. Podívej se na ty boty. A uvidíš, jak se masové vraždy můžou v dnešním světě opakovat,“ vzkázal Orbánovi ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Hlavní analytik Hospodářských novin Martin Ehl o vztazích Ukrajiny a Maďarska (zdroj: ČT24)

Chůze po provaze

„Soudě podle reakcí, které tady dneska vidíme, tak prezident Zelenskyj docela dobře zacílil, protože maďarský premiér považoval za nutné se vůči tomu ohradit,“ popisuje hlavní analytik Hospodářských novin Martin Ehl. Orbán podle něj reagoval „svojí obvyklou mantrou“, že Maďarsko chce zachovat mír.

Vystoupení Zelenského proto podle Ehla přístup maďarské vlády nemůže změnit. „Vláda jde z jejího pohledu velmi dobře po provazu nataženém nad propastí mezi Evropou a Ruskem a velmi zkušeně a dobře balancuje zájmy, které potřebuje.“

Ruská invaze zatím maďarské opozici výhodu nepřinesla. Podle průzkumu Institutu Republicon by Fidesz získal 41 procent hlasů a opoziční V jednotě za Maďarsko 39 procent. „Opozice byla vždy ve velké nevýhodě, co se týká jejího dosahu na veřejnost. Pětaosmdesát procent médií je pod kontrolou Orbána. Opozice má jen málo možností, jak svoje poselství rozšířit,“ uvádí analytik a bývalý diplomat Zoltán Fehér.

„Nic nenasvědčuje tomu, že by byla opozice schopná nějakého zásadního finiše nebo zásadního obratu nebo přinést nějaké zásadní téma, které by za týden dokázalo situaci zvrátit a přinést zásadní body. Znevýhodňuje ji poměrně zásadně i volební systém, který je relativně komplikovaný,“ vysvětluje Ehl.

Černochová na schůzku V4 nepojede

Vlažným postojem se maďarský premiér vzdaluje i spojencům z Visegrádské čtyřky. Česká ministryně obrany se proto na setkání svých protějšků ze Slovenska, Polska a Maďarska nedostaví. Zapojila by se tím podle svých slov do maďarské volební kampaně, napsala na Twitteru.

„Vždycky jsem V4 podporovala a velmi mě mrzí, že pro maďarské politiky je teď levná ruská ropa důležitější než ukrajinská krev,“ uvedla Černochová. Maďarský premiér, který bude v dubnu usilovat o znovuzvolení, podle informací z úterý odmítl rozšíření protiruských sankcí Evropské unie na dovoz energií. „Takové sankce by nám ublížily více než Rusku,“ prohlásil.

Pokud Orbán ve volbách opět zvítězí, bude podle Ehla muset přepracovat svoji zahraniční politiku „východního otevření“, které před několika lety nastavil směrem k Rusku, střední Asii nebo k Číně.

Maďarský Putin

Opozice mluví o selhání Orbánovy politiky. Na jednom z billboardů ho dokonce nazývá maďarským Putinem. „Máme jenom jednu správnou volbu: Musíme si vybrat Evropu místo Východu,“ hlásá protikandidát Péter Márki-Zay.

Předvolební plakát maďarské opozice
Zdroj: ČT24

Orbánovi političtí odpůrci také žádají, aby se z Maďarska stáhla Mezinárodní investiční banka. Jde o jeden ze symbolů bližší spolupráce s Ruskem. Vznikla již v éře Sovětského svazu, aby poskytovala peníze zemím východního bloku. V roce 2019 se přestěhovala z Moskvy do Budapešti.

Opoziční blok je i proti dostavbě jaderné elektrárny Paks v režii ruské společnosti Rosatom, vadil mu také plán na výrobu ruské vakcíny Sputnik V v Maďarsku.

Načítání...