Europoslanci kritizovali EU za nečinnost v kauze Pandora Papers

Jako další ze série daňových skandálů, který ukazuje nedostatečné úsilí Evropské unie, prezentovali někteří členové Evropského parlamentu ve středeční rozpravě kauzu Pandora Papers. Vícero řečníků poukazovalo na informaci o nemovitostech českého premiéra Andreje Babiše (ANO) nakoupených skrze offshorové společnosti nebo kritizovalo úterní rozhodnutí vyškrtnout tři země z unijního seznamu daňových rájů. Zástupci Evropské komise a Rady EU ujišťovali, že boj proti obcházení daní a praní špinavých peněz pokračuje.

Zasedání Evropského parlamentu ke kauze Pandora Papers
Zdroj: AP Autor: Jean-Francois Badias

Europoslanci poukazovali na to, že Pandora Papers není prvním projektem investigativních novinářů, který upozorňuje na využívání daňových rájů nebo takzvaných offshorových firem. „Dnes to jsou Pandora Papers, včera to byly Panama Papers, LuxLeaks, Falcianiho seznam, Paradise Papers a tak dále. Realita je taková, že jsou to stejní lidé, kteří páchají stejné zločiny. Naši lídři dávají najevo pobouření, ale nic se nemění,“ uvedl například první řečník za třetí nejsilnější frakci Obnova Evropy Luis Garicano.

V podobném duchu se nesly i další projevy. Představitel sociálnědemokratické frakce Jonás Fernández uvedl, že se cítí zahanbený, protože ani po letech debat se nepodařilo zavést potřebná opatření a dosažený pokrok očividně není dostatečný. On i další poslanci kritizovali skutečnost, že ministři financí členských zemí EU v úterý vyškrtli ostrovní státy Seychely a Dominika, stejně jako britské zámořské území Anguilla ze seznamu míst, které Unie považuje za daňové ráje. 

„EU vede dialog s daňovými ráji a tyto země se zavázaly, že do roku 2022 odstraní všechny nekalé fiskální praktiky. Je to jakási zkouška od Unie. Pokud ji tyto státy nesplní, tak budou na seznam opět vráceny,“ řekl v Událostech, komentářích europoslance Martin Hlaváček (za ANO).

Podle dalšího českého europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09) je větším problémem než seznam daňových rájů fungování daňových úřadů jednotlivých členských zemí. „Mám vážné podezření, že i když daňové úřady získávají velmi podrobné informace o transakcích na místech, kterým říkáme daňové ráje, tak tato data dostatečně neprověřují.“

Daňové ráje a netransparentní offshorové společnosti hrají ústřední roli v kauze Pandora Papers, která se dotýká podezřelých finančních transakcí stovek politiků a dalších osobností z více než devadesáti zemí. Pod vedením Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) na ní pracovali reportéři z celého světa. Ti na základě uniklých dat mimo jiné popsali Babišův nákup nemovitostí ve Francii skrze offshorové firmy. Informace o této a dalších transakcích byly publikovány v neděli a EP následně bod na poslední chvíli zařadil na program svého plenárního zasedání.

Evropská komise bude proti nekalým finančním praktikám dál bojovat

Na plénu parlamentu se tak opět mluvilo i o českém premiérovi, jehož případ zmínila mimo jiné jeho známá kritička a předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová. „A když slyším, že český premiér má podporu svých kolegů, evropských lídrů, tak je zjevné, že Evropská rada není schopná bojovat proti daňovým rájům,“ uvedl zase za frakci Zelených Yannick Jadot.

Poslanci hnutí ANO se hájili. Nic nezákonného prý nikdo neudělal. „Na dnešní jednání nebyl předložen jediný dokument, ale jsem si jist, že řada kolegů už bude prezentovat jasné soudy,“ řekl europoslanec Hlaváček. V Událostech, komentářích dodal, že se téma zveličuje a český premiér nebyl hlavním tématem dne u celého parlamentu, jak zmiňují některé média. „Deset europoslanců českého premiéra zmínilo a z toho čtyři byli z České republiky z celkového počtu dvaceti osmi lidí, kteří k tématu Pandora Papers vystoupili.“ 

Zástupci rady a komise nicméně hovořili o pokrocích v boji proti nekalým daňovým praktikám, byť eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni uznal problémy se zaváděním unijních regulací v jednotlivých členských zemích. „Evropská komise byla v posledních letech extrémně aktivní, pokud jde o posílení daňové transparentnosti, boj proti agresivnímu daňovému plánování a obcházení daní a boj proti praní peněz,“ řekl.

Kauza Pandora Papers podle něj ukazuje, že tyto snahy musí pokračovat. Komise prý v tomto směru připravuje další legislativní iniciativy a ještě letos předloží návrh namířený proti zneužívání fiktivních společností.