Estonský parlament zvolil nového prezidenta. Stal se jím ředitel národního muzea Alar Karis

Estonský parlament zvolil dosavadního ředitele národního muzea Alara Karise prezidentem. Karis jako jediný kandidát v pondělí nezískal potřebnou dvoutřetinovou většinu, tedy nejméně 68 ze 101 hlasů. V úterním druhém kole jej ale podpořilo 72 zákonodárců, uvedla agentura AP.

Alar Karis
Zdroj: Reuters Autor: Ints Kalnins

Karis v krátkém projevu podle serveru Delfi poděkoval všem přítomným poslancům a slíbil být dobrým partnerem všech politických sil.

Třiašedesátiletý Karis se stane nástupcem první estonské prezidentky Kersti Kaljulaidové. Tato bývalá ekoložka a ekonomka stojí v čele pobaltské země od roku 2016 a její mandát vyprší v říjnu. O znovuzvolení na další pětileté období se nemohla ucházet, protože nezískala podporu alespoň 21 zákonodárců.

V Estonsku, které má 1,3 milionu obyvatel a je členem Evropské unie a Severoatlantické aliance, spočívá většina výkonné moci v rukou premiéra. Role prezidenta je převážně ceremoniální. Hlava státu je ale nejvyšším velitelem ozbrojených sil, jmenuje členy vlády, podepisuje zákony a má možnost je vetovat.