Slovenský parlament schválil novelu, která zvýhodní očkované. Ale méně, než co byl návrh

Slovenský parlament schválil novelu zákona o veřejném zdraví, která zvýhodní očkované občany v případě zhoršení pandemie. Zvýhodnění ale nebude tak velké, jak původně navrhoval ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Poslanci o zákonu diskutovali od pátku a před budovou lidé proti chystanému opatření protestovali. V parlamentu se pro zákon z přítomných vyslovilo 77 poslanců a 55 bylo proti.  Podle opoziční strany Smer-SD je novela i přesto diskriminační. Chce, aby ji posoudil ústavní soud.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Radovan Stoklasa

Novela umožňuje regionálnímu úřadu veřejného zdravotnictví nařídit při ohrožení veřejného zdraví dočasně podmíněný vstup na hromadné akce. Lidé se budou prokazovat potvrzením o očkování proti covidu-19, negativním testem či potvrzením o prodělání nemoci. 

Dohodu ve vládní koalici blokovaly původně spory o platbu testů. Podle serveru aktuality.sk nakonec ustoupily výhradám strany Sme rodina strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí.

Očkovaní budou mít volný přístup do obchodů, restaurací i na sportoviště a kulturní akce i v případě zpřísnění epidemických opatření. 

Testy pro neočkované 

Neočkovaní se budou muset nechat při vstupu do škol nebo do práce otestovat minimálně antigenním testem, který ovšem bude zdarma. Testy budou pro neočkované podmínkou i při vstupu na kulturní nebo sportovní akce i do obchodů s výjimkou potravin, drogérií a lékáren. V těchto případech si ale budou muset antigenní test v hodnotě pěti eur (128 korun) platit.

Lengvarský původně navrhoval, aby neočkovaní měli měsíčně k dispozici dva testy PCR zdarma a antigenní za pět eur bez ohledu na to, kam budou vstupovat. Novelou se podle něj nic důležitého nemění. „Je to jenom příprava na to, abychom ve zhoršené situaci, jež může nastat, mohli udržet v provozu sportoviště, restaurace a všechny další podniky, aby mohla fungovat kultura a sport,“ řekl. Slovensko se podle něj dostává novelou na evropskou úroveň a začne tam platit to, co už jinde funguje.

Zákon přinutí lidi nechat se očkovat, tvrdí opozice

Podle opozičních sociálních demokratů je zákon protiústavní. Jejich šéf Robert Fico na tiskové konferenci vyzval prezidentku, aby zákon vetovala. Řekl také, že se poslanci jeho strany obrátí začátkem příštího týden na ústavní soud.

Fico je toho názoru, že až začne zákon platit, nastane chaos, protože text nestanovuje přesně, kde budou opatření platná. Hlavním cílem normy je podle něj přinutit lidi nechat se očkovat. Obvinil navíc šéfa parlamentu Borise Kollára z koaliční strany Sme rodina z „kšeftování“ při uzavření dohody o proplácení testů.

Na Slovensku se v sobotu potvrdilo 46 nových nakažených, hospitalizováno je 80 lidí, na jednotkách intenzivní péče jsou čtyři. Ukončené očkování má za sebou přes 1,9 milionu Slováků.