Ministry G7 znepokojuje chování Moskvy. Vyjádřili solidaritu zemím zasaženým akcemi ruských agentů

9 minut
Horizont ČT24: Nezvykle přímočaré vyjádření G7 a komentář Michaela Romancova
Zdroj: ČT24

Země G7, sdružující kdysi největší světové ekonomiky, jsou podle závěrů londýnského jednání jejich ministrů zahraničí znepokojeny ruskými aktivitami, které podle nich mají za cíl podkopávat demokratické státy. Ministři dali rovněž najevo „plnou solidaritu“ se zeměmi, které zasáhly akce ruských zpravodajských služeb. Země skupiny také mimo jiné vyzvaly Čínu k respektování lidských práv a základních svobod.

Šéfové diplomacií G7 uvedli, že jsou hluboce znepokojeni „nezodpovědným a destabilizujícím“ chováním Ruska, a slíbili, že posílí kolektivní úsilí o ochranu před hrozbami z Kremlu.

Pokračující destabilizující chování Ruska podle G7 zahrnuje „velké navyšování ruských vojenských sil na hranicích s Ukrajinou a na nelegálně anektovaném Krymu, zlovolné aktivity zacílené na podkopání demokratických systémů zemí, zlomyslné kybernetické aktivity a používání dezinformací“.

Mezinárodní pozornost v poslední době vyvolalo mimo jiné zjištění českých tajných služeb, že za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 stojí členové ruské vojenské tajné služby GRU. To vedlo k nebývalé diplomatické roztržce mezi Prahou a Moskvou a vzájemnému vyhoštění mnoha pracovníků ambasád.

Mnohé západní země vyjádřily Česku podporu a některé na znamení solidarity vykázaly ruské diplomaty, z Moskvy zní hlasy o nepřátelských a nijak nevyprovokovaných akcích Západu.

„Posílíme své kolektivní schopnosti a schopnosti našich partnerů“

Země G7 slíbily, že budou „nadále posilovat své kolektivní schopnosti a schopnosti našich partnerů“ tak, aby odradily Rusko od chování, které ohrožuje mezinárodní řád založený na pravidlech, což se týká například oblastí bezpečnosti kybernetického prostoru a dezinformací.

Rusko se až do roku 2014 účastnilo jednání skupiny, známé tehdy jako G8, jeho účast byla pozastavena v souvislosti s nelegální anexí ukrajinského Krymu.

Státy G7 vyjádřily znepokojení také nad „systematickým postupem proti opozičním hlasům, ochráncům lidských práv, nezávislé občanské společnosti a médiím“. Kritizovali například věznění opozičního předáka Alexeje Navalného.

Ministři zahraničí zemí skupiny, tedy vyjma hostitelské Velké Británie také USA a Kanady, Francie, Německa, Itálie a Japonska, od počátku týdne jednali v Londýně. Do Británie byli pozváni také šéfové diplomacií Austrálie, Indie, Jihoafrické republiky a Jižní Koreje.

Protože jsme v Evropě, soustředíme se primárně na vztahy mezi Ruskem, jakožto postsovětskou velmocí, a Spojenými státy. A uniká nám, že vůbec největší geopolitickou změnou přelomu 20. a 21. století je obludný kapacitní propad Ruska vůči Číně.
Michael Romancov

Kritika Číny za Ujgury, Hongkong i ekonomický nátlak

Země G7 rovněž vyzvaly Čínu k respektování lidských práv a základních svobod. Vyjádřily také silný nesouhlas s jakýmikoli jednostrannými kroky, které by mohly eskalovat napětí a podkopat stabilitu v regionu. Čína má rovněž dodržovat své závazky ohledně odpovědného chování v kyberprostoru nebo své povinnosti týkající se ekonomiky a obchodu.

Země sedmičky v té souvislosti slíbily, že budou společně pracovat na zlepšení své ekonomické odolnosti vůči „svévolným, nátlakovým hospodářským politikám a praktikám“.

„Jako země, které podporují otevřené společnosti a volný spravedlivý obchod v systému transparentních a předvídatelných mezinárodních pravidel a standardů, jsme jednotní v obavě týkající se praktik, které podrývají takové svobodné a spravedlivé hospodářské systémy, včetně obchodu, investic a rozvojových financí,“ uvedli ministři z G7.

Čínu ostře kritizovali i za represe vůči muslimské menšině Ujgurů a vyzvali, aby Peking umožnil zástupcům OSN přístup do regionu Sin-ťiang, aby si vytvořili obrázek o situaci. Čínu dále G7 vyzvala k ukončení „cíleného potlačování práv a svobod i demokratických hodnot“ v Hongkongu.

Ministři zahraničí z G7 se zabývali také současnou koronavirovou pandemií a bojem proti ní. Slíbili, že budou společně s farmaceutickým průmyslem usilovat o rozšíření výroby dostupných vakcín či léků proti covidu-19. Hladký průběh jednání v Londýně přitom ohrozila zpráva, že pozitivní test na koronavirus měli dva členové indické delegace. Indický ministr zahraničí i celý jeho tým se proto uchýlili do izolace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Generální stávka v Belgii ochromila leteckou i veřejnou dopravu

Belgii letos již počtvrté ochromila generální stávka, kterou svolaly odborové svazy proti rozpočtovým škrtům nové vlády a důchodové reformě. Výrazně narušen je zejména letecký provoz, hlavní bruselské letiště Zaventem zrušilo všechny odlety, narušeny jsou rovněž přílety. Stávka se ale dotkla i veřejné a železniční dopravy, uvedl list The Brussels Times. Stávka má dopady i na letecké spojení s Prahou, uvedla mluvčí pražského letiště Denisa Hejtmánková.
10:56Aktualizovánopřed 6 mminutami

Španělsko obnovilo většinu dodávek proudu

Dodávky elektrické energie ve Španělsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou z 99 procent obnoveny, uvedla v úterý ministryně pro ekologický přechod Sara Aagesenová s tím, že stav je platný k 06:00 místního času (06:00 SELČ). V mnoha oblastech země nicméně přetrvávají problémy v železniční dopravě, píše deník El País. Portugalská vláda ráno informovala, že všechny dodávky pro 6,4 milionu zákazníků už byly obnoveny a vlaky fungují.
08:08Aktualizovánopřed 33 mminutami

Premiér Carney ohlásil vítězství své strany v kanadských volbách

Kanadský premiér Mark Carney ohlásil vítězství své strany v parlamentních volbách. Dodal, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Prozatím není jisté, jestli jeho liberálové budou mít většinu. Carneymu poblahopřál i předák opozičních konzervativců. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci. Poslední volební místnosti se v zemi uzavřely v 7:30 SELČ.
05:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Řidič v USA projel budovou školní družiny, zabil čtyři děti

Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí odpoledne místního času zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič projel svým automobilem budovou školní družiny v Chathamu, na předměstí Springfieldu v americkém státě Illinois. Informovaly o tom v noci na úterý agentury AP a AFP s odvoláním na policii. Řidič, který jel v autě sám, byl převezen do nemocnice na pozorování. Nebylo bezprostředně jasné, zda byl též zatčen ani zda jednal úmyslně.
06:16Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Sto dní s Trumpem přineslo cla, příkazy, nátlak, škrty či žaloby

Podpora veřejnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa je po sto dnech jeho druhého funkčního období druhá nejnižší ze všech prezidentů od konce druhé světové války, vyplývá z dat agentury Gallup. Uplynulé týdny poznamenalo vyhlášení a následné částečné pozastavení cel na americké obchodní partnery, snaha o uzavření příměří v rusko-ukrajinské válce, tvrdý postup proti migraci nebo snahy o masivní redukci federálních výdajů.
před 5 hhodinami

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 13 hhodinami
Načítání...