Peking oznámil úmysl snižovat spotřebu uhlí, elektrárny ale staví dál

Čína chce za pět let začít snižovat spotřebu uhlí. Oznámila to na klimatickém summitu pořádaném americkým prezidentem Joem Bidenem. Staví přitom další bloky tepelných elektráren doma i ve světě – mimo jiné v bosenské Tuzle. Čína je považována za největšího znečišťovatele ovzduší na světě.

Video Události
video

Události: Peking chce za pět let začít snižovat spotřebu uhlí

Lidé v Tuzle mají nevítaného souseda. Je jím největší tepelná elektrárna Bosny a Hercegoviny. Někteří obyvatelé města tvrdí, že podnik místním doslova ničí životy.

V elektrárně pálí lignit. Experti varují, že výroba energie z nejšpinavějšího druhu uhlí otravuje nejen vzduch, ale také vodu a půdu.

Popílek a další odpad z elektrárny končí na odkališti. Podle ekologů odsud těžké kovy prosakují do půdy a podzemních vod a dostávají se do potravního řetězce člověka.

Zdraví škodlivé

Znečištění přispívá nejen k respiračním onemocněním a srdečním problémům, ale podle studií týmu Denise Žiška z Centra pro ekologii a energii Tuzla i k rakovině.

„Škodliviny je možné spojit s nemocemi, které jsou zde mnohem častější než v jiných oblastech, které jsme v rámci analýzy srovnávali. Bohužel toto znečištění zabíjí lidi a nikdo s tím nic nedělá,“ uvedl Žiško.

Vedení elektrárny tvrdí, že dodržuje platné standardy, Tuzla přesto patří mezi města s nejšpinavějším vzduchem v Evropě. Místní vláda jako argumenty proti zavření provozu cituje ohrožení pracovních míst nebo chybějící alternativy.

Navzdory protestům vzniká vedle starých bloků z dob Jugoslávie nový. Bosna si na něj půjčila v přepočtu šestnáct miliard korun v Číně, která projekt i staví.

„Pokud nový blok nevznikne, uvrhne to do nejistoty dodávky elektřiny v Bosně.
Abychom tepelné elektrárny mohli zavřít, musíme nejdřív najít způsob, jak kompenzovat kanton Tuzla,“ řekl ministr životního prostředí kantonu Tuzla Zvjezdan Karadžin.

Stavbu provázejí zpoždění a kontroverze. Podle kritiků místní za elektřinu z uhlí nakonec zaplatí nejen svým zdravím, ale taky svými daněmi.

Polsko rovněž slibuje

Na klimatickém summitu popisoval plán dramaticky do roku 2040 omezit uhelnou energetiku a do roku 2049 ji eliminovat úplně také polský prezident Andrzej Duda. 

„V Polsku hodláme v nejbližších dvou desetiletích vybudovat nový energetický systém s nulovými emisemi, díky kterému podíl uhlí klesne z aktuálních 70 procent dokonce na 11 procent v roce 2040,“ citovala z Dudova projevu agentura PAP. Podle polské hlavy státu kromě toho ve čtvrtek vláda dosáhla se zástupci uhelného průmyslu dohody „ohledně vyloučení uhlí z produkce elektrické energie do roku 2049“.

Dudova oznámení navazují na čtvrteční úvodní blok summitu, ve kterém několik lídrů v čele s Bidenem představilo nové a náročnější cíle týkající se omezování emisí skleníkových plynů. Spojené státy budou podle Bidena směrem k roku 2030 usilovat o poloviční redukci oproti stavu z roku 2005. Japonsko ohlásilo záměr dosáhnout do konce dekády pokles o 46 procent ve srovnání s rokem 2013.