Čína se pustila do vojenského cvičení u Tchajwanského průlivu, nelíbí se jí návštěva amerického náměstka

Čína v reakci na návštěvu náměstka amerického ministerstva zahraničí Keitha Kracha na Tchaj-wanu zahájila vojenské cvičení v blízkosti Tchajwanského průlivu. Zdůvodňuje to „ochranou své svrchovanosti“. Třídenní návštěvu Tchaj-wanu, který Peking považuje za své území, zahájil Krach ve čtvrtek. Čína dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání samostatnosti ostrova.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Stringer

Vojenského cvičení se podle vyjádření čínského ministerstva obrany účastní jednotky námořnictva i letectva. „Manévry jsou logickou, nutnou akcí, která reaguje na současnou situaci v Tchajwanském průlivu a která je zaměřena na obranu národní suverenity a územní integrity,“ nechal se slyšet mluvčí ministerstva Žen Kuo-čchiang.

Dodal, že Tchaj-wan je čistě vnitřní záležitostí Číny, do níž se nesmí vměšovat žádné zahraniční síly. Mluvčí rovněž osočil Spojené státy a Tchaj-wan ze spiknutí – Washington prý chce využít ostrova ke kontrole Číny. „Kdo si hraje s ohněm, ten se spálí,“ varoval Žen.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že čínské stíhačky v pátek opakovaně narušily tchajwanský vzdušný prostor. Tamní velitelství poslalo do vzduchu vlastní bojové letouny k monitorování čínských aktivit, napsala agentura Reuters.

Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim vlády jedné strany.

Redaktor čínského státního deníku Global Times, který hlásá stanoviska komunistické strany, Chu Si-ťin na sociální síti Weibo napsal, že cvičení je přípravou na útok na Tchaj-wan, pokud by taková akce byla někdy potřeba. Podle něj manévry také umožní získat informace o tchajwanských obranných systémech.

Krach se setká s tchajwanskou prezidentkou

Náměstek amerického ministra obchodu Keith Krach přiletěl na Tchaj-wan ve čtvrtek a v pátek se má setkat s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Všechna jednání probíhají za zavřenými dveřmi. V sobotu, která bude posledním dnem návštěvy amerického politika, se Krach zúčastní vzpomínkového obřadu na někdejšího tchajwanského prezidenta Li Teng-chueje, který zemřel v červenci ve věku 97 let.

Návštěva je letos už druhou cestou představitele americké administrativy na Tchaj-wan. V srpnu ostrov navštívil americký ministr zdravotnictví Alex Azar.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Uvádí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

Na návštěvě Tchaj-wanu byl na přelomu srpna a září předseda českého Senátu Miloš Vystrčil, čínská vláda pak druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli pohrozila, že za svou cestu „zaplatí vysokou cenu“.