Rusko se nabízí jako prostředník ve sporu Kypru a Turecka. Země se přou o těžbu ve Středomoří

Rusko je připraveno pomoci zprostředkovat jakékoli rozhovory s Tureckem v době napětí kolem těžebního průzkumu ve východním Středomoří. Při úterním setkání s kyperským prezidentem Nikosem Anastasiadisem v Nikósii to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Nikos Anastasiadis a Sergej Lavrov
Zdroj: ČTK/AP

Kypr je podobně jako Řecko ve sporu s Tureckem o průzkum ložisek energetických surovin, který Turecko zahájilo ve vodách, na něž si dělá nárok Řecko. Mezi Ankarou a Nikósií navíc neexistují diplomatické vztahy. 

„Pokud se týče vašich vztahů k Turecku, jsme připraveni podpořit dialog založený na zájmech obou stran a usilující o spravedlivé řešení s respektem k mezinárodnímu zákonu,“ citovala Lavrova agentura Reuters.

Mezi Řeckem a Tureckem, tedy členskými státy NATO, panují dlouhodobé spory o podobu hranice teritoriálních vod. V případě Kypru navíc Ankara zpochybňuje právo země na průzkum plynových ložisek ve vodách kolem ostrova, protože některé z těchto oblastí podle Ankary patří Turecku. Z nálezu musí mít podle Ankary podíl také turecká komunita na Kypru.

Do pře tak promlouvají i historické resentimenty rozděleného ostrova. Roku 1974 Ankara vyslala na Kypr vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. Na jihu ostrova existuje Kyperská republika, tedy členský stát Evropské unie, na severu pak Severokyperská turecká republika.

Tu Turecko jednostranně vyhlásilo v roce 1983 a dodnes ji podporuje, třebaže ji zbytek světa neuznává. S Kyprem naopak Ankara neudržuje diplomatické styky.