USA vyhlásily sankce proti Kadyrovovi za porušování lidských práv

Spojené státy ohlásily sankce proti čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi, jehož americké ministerstvo zahraničí viní z masivního porušování lidských práv včetně mučení. „Pompeo, boj přijímáme!“ vzkázal americkému ministru zahraničí Mikeu Pompeovi Kadyrov. Reakci doprovodil snímkem, na němž s úsměvem pózuje se dvěma kulomety. Za porušování lidských práv menšinových Ujgurů USA také rozšířily o jedenáct společností sankční seznam týkající se Číny.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov
Zdroj: Reuters Autor: Maxim Shemetov

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo k sankcím týkajícím se Kadyrova sdělil, že čečenský vůdce, který je spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina, také využil pandemii koronaviru jako záminku pro pronásledování místních lidí. „Ministerstvo má věrohodné informace, že je Kadyrov odpovědný za závažná porušení lidských práv v minulých deseti letech. Zahrnuje to mučení i mimosoudní zabití,“ uvedl ministr a vyzval, aby ostatní státy postupovaly stejně. 

Američané podle agentury Interfax tvrdí, že Kadyrov nese odpovědnost za případy beztrestného pronásledování, nezákonného věznění, únosů a i zabíjení homosexuálů, ochránců lidských práv, novinářů z nezávislých médií a dalších lidí, kteří si troufli dát najevo nesouhlas s čečenským vládcem.

„Pompeo, boj přijímáme. Bude to zajímavé,“ uvedl Kadyrov v popisku pod svou fotografií na sociální síti Telegram

„Odpovědět zrcadlově bude těžké, ale něco vymyslíme,“ zareagovala na sankce mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová na Facebooku.

O Kadyrovovi se hovoří i v souvislosti se zavražděním opozičního čečenského aktivisty ve Vídni na počátku měsíce. Kadyrov zločin připsal zahraničním agentům, kteří se snaží zdiskreditovat Rusko.

Kadyrov na sankčním seznamu není poprvé 

Americké sankce zakazují cestovat do USA nejen Kadyrovovi, ale i jeho ženě a dětem. Jak připomíná agentura Reuters, Kadyrov byl na sankčním seznamu v USA už v minulosti na základě takzvaného Magnitského zákona, který umožňuje občanům Ruska zakázat za porušování lidských práv vstup do USA a zmrazit jejich majetek na americké půdě.

Dalších 11 čínských podniků připojilo na svůj sankční seznam americké ministerstvo obchodu. Zdůvodnilo to tvrzením, že tyto firmy zneužívají Ujgury a příslušníky dalších muslimských menšin. K práci jsou nuceni v textilních továrnách a dvou firmách, jež se podle USA zabývají genetickou analýzou, která má posloužit k dalším represím proti Ujgurům. Za politiku vůči Ujgurům USA v minulosti zařadily na sankční seznam už 37 podniků a jednotlivců.

„Peking aktivně využívá k útlaku svých občanů trestuhodnou praxi nucené práce, shromažďování materiálu DNA a jeho rozbor. Svým krokem komunistické straně znemožníme zneužívat naše výrobky a technologie proti bezbranné muslimské menšině,“ sdělil v prohlášení k pondělnímu kroku ministr obchodu Wilbur Ross. Čínské velvyslanectví zatím nereagovalo.