Německo si kvůli hackerskému útoku na parlament předvolalo ruského velvyslance

Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského velvyslance. Informoval o tom list Der Tagesspiegel. Moskva odmítá obvinění, že za útokem stála, Berlín je naopak o ruském podílu přesvědčen. Dotčen tehdy byl i poslanecký e-mail kancléřky Angely Merkelové.

Video Události: Napětí mezi Berlínem a Moskvou
video

Události: Napětí mezi Berlínem a Moskvou

Zdroj: ČT24

Velvyslance Sergeje Nečajeva si k rozhovoru pozval státní tajemník ministerstva zahraničí Miguel Berger, který jménem spolkové vlády co nejostřeji hackerský útok odsoudil, sdělila mluvčí diplomacie.

Ruská ambasáda již dříve uvedla, že němečtí představitelé dosud nepředložili fakta, která by podpořila jejich obvinění vznesená vůči Moskvě. Obvinění popřelo i ruské ministerstvo zahraničí.

Německá prokuratura začátkem května v případu vydala zatykač na 29letého Rusa Dmitrije Badina, kterého německá média označila za hackera ve státních službách a „kybernetického vojáka“ ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle německých médií stopy útoku vedou k ruské vojenské rozvědce GRU. Badin se nyní zřejmě zdržuje v Rusku.

Podle webu listu Tagesspiegel figuruje Badinovo jméno i ve dvou amerických případech. Tamní vyšetřovatelé Badina viní z podílu na hackerském útoku na Demokratickou stranu v roce 2016 a na Světovou antidopingovou agenturu (WADA) a další sportovní svazy.

Německá diplomacie požaduje sankce

Merkelová ve středu Moskvu kritizovala za porušování mezinárodního práva a evropských hodnot a řekla, že Ruskem se bude zabývat i nadcházející německé předsednictví v Evropské unii. Vedení Unie převezme Berlín od července.

Mluvčí diplomacie nyní oznámila, že se spolková vláda bude snažit v EU prosadit kvůli útoku další sankce vůči Rusku. Mířit by podle ní měly na Badina a další osoby zodpovědné za útok.

Útok z roku 2015 trval několik týdnů a parlament kvůli němu musel vypnout celou svou síť. Ukradeno údajně bylo 16 gigabytů dat a napadena byla i poslanecká kancelář Merkelové, napsal Tagesspiegel. Podle magazínu Der Spiegel získali hackeři i e-mailovou korespondenci kancléřky.