Šéf FBI: Komunistická Čína je největší hrozbou pro USA. Špioni kradou technologie i výzkum

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) plnící roli kontrarozvědky označil čínský komunistický režim za největší hrozbu pro Spojené státy. Snaží se totiž krást technologie „všemi dostupnými prostředky“. Ředitel FBI Christopher Wray oznámil, že úřad vyšetřuje asi tisíc takových případů. Týkají se obrany, zdravotnictví i průmyslu. O hrozbě čínské špionáže píše i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost nebo Bezpečnostní informační služba.

Čínští technologičtí špioni podle Wraye působí na celém území USA a ve všech průmyslových odvětvích. Dodal, že agresivně využívají otevřenosti amerického univerzitního prostředí, kde si zakládají vlastní buňky.

Podle ředitele Národního kontrarozvědného a bezpečnostního centra Williama Evaniny se Číňané zaměřují nejvíc na letectví a elektromobilitu. Snaží se ukrást i obchodní tajemství, výsledky akademického výzkumu, data o obraně země, software pro větrné turbíny či vysoce pokročilou lékařskou technologii. Čína přitom podle něj nejen usiluje o krádež informací, ale také se snaží přesvědčit vědce a další lidi, aby se přidali do jejích služeb.

Miliardové ztráty

Evanina odhadl, že každoroční ztráty spojené s krádežemi obchodních tajemství a know-how se pohybují mezi 300 a 600 miliardami dolarů (6,8 až 13,6 bilionu korun). „Dlouhodobá existenciální hrozba pro bezpečnost naší země skutečně existuje,“ prohlásil.

Američtí zpravodajští činitelé uvedli několik nedávných případů, které podle nich hrozbu ilustrují. Jednalo se například o zatčení výzkumníka z nemocnice v Bostonu, který se snažil propašovat biologický materiál do Číny.

Americké ministerstvo spravedlnosti rovněž minulý týden obvinilo profesora Charlese Liebera z vedení katedry chemie a chemické biologie Harvardovy univerzity, že lhal vyšetřovatelům ohledně milionů dolarů, které obdržel od Číny, a také o své účasti v čínském programu hledání vědeckých talentů.

Úřady Spojených států však dávají jasně najevo, že jejich zesílený dohled nad akademiky a výzkumníky nemíří jen na občany Číny, ale na ty, u nichž existuje podezření, že pro Čínu kradou americká tajemství. „Aby bylo jasno, zde nejde o Číňany jako takové, a rozhodně se nezaměřujeme na Američany původem z Číny,“ prohlásil šéf FBI Wray. „Jde tady však o čínskou vládu a Komunistickou stranu Číny,“ dodal.

5G

Ministr spravedlnosti William Barr ve čtvrtek prohlásil, že Spojené státy ohrožuje také čínské úsilí o dominanci na poli mobilních sítí páté generace (5G). Spojené státy a jejich nejbližší spojenci by podle něj měli „aktivně zvážit“ návrhy na „americké vlastnictví kontrolního podílu“ ve firmách Ericsson a Nokia: „Pokud by za jednou či oběma firmami stály náš velký trh a finanční síla, udělalo by to z nich mnohem impozantnějšího konkurenta.“

Spojené státy firmu Huawei kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily z budování sítí 5G a ke stejnému postupu se snaží přimět i své spojence. Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení. Firma tvrdí, že ji Washington chce od sítí nové generace odříznout proto, že žádná americká firma nemůže nabídnout odpovídající technologii za konkurenceschopnou cenu.

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) předloni označil technologie Huawei a další čínské firmy ZTE za bezpečnostní riziko. Varování se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury. Některé státní instituce pak omezily používání produktů těchto firem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové reagují na pobídky k míru zesílením útoků na ukrajinské civilisty

Americká administrativa usiluje o konec rusko-ukrajinské války a od druhé poloviny února jedná za tímto účelem s oběma stranami. Zatímco výsledek rozhovorů je stále nejasný, od jejich zahájení výrazně přibylo ukrajinských civilních obětí ruských útoků. Vyplývá to z pravidelné zprávy Lidskoprávní monitorovací mise OSN na Ukrajině.
před 22 mminutami

WHO se shodla na společném „manuálu“ proti pandemiím

Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) ve středu v noci schválili přelomovou dohodu o společném postupu při řešení pandemií, informovala agentura AFP. Dohoda, k jejímuž uzavření dala podnět nákaza covidu-19, se rodila přes tři roky. Má přispět k záchraně životů prostřednictvím rychlejší a koordinovanější reakce na pandemie, než tomu bylo při šíření koronaviru. Aby smlouva vstoupila v platnost, musí ji v květnu schválit členské státy WHO.
před 28 mminutami

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 8 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 8 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 10 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 10 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 10 hhodinami
Načítání...