Všichni za všechny. Kyjev se s povstalci dohodl na výměně zajatců

Ukrajina se dohodla s donbaskými povstalci na podmínkách výměny všech vězňů. Agentuře RIA Novosti to oznámil ruský delegát na jednání takzvané kontaktní skupiny Boris Gryzlov. Dosažení dohody už potvrdil i Kyjev.

Zajatci v Donbasu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Max Black

„Během videokonference kontaktní skupiny pro urovnání konfliktu na Donbasu se podařilo dosáhnout dohody o realizaci výměny zadržovaných osob ve formátu všichni za všechny do konce roku,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí takzvané Doněcké lidové republiky, kterou po roce 2014 vyhlásili proruští separatisté v části východoukrajinské Doněcké oblasti.

„Podařilo se rovněž dojednat dokument, který obsahuje závazky obou stran v této otázce,“ uvádí se v dokumentu s tím, že Ukrajina „garantovala, že propuštěné osoby budou zbaveny všech obvinění“.

Výměnu potvrdila i mluvčí ukrajinské delegace na mírových rozhovorech Darka Oliferová a o dosažení dohody informoval také Martin Sajdik, šéf zprostředkovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Výměna se má podle Gryzlova uskutečnit do konce roku ve formátu „všichni za všechny“. Dohody, o jejímž obsahu informovali doněčtí separatisté, strany dosáhly během pondělního videokonferenčního hovoru kontaktní skupiny, která jedná o podmínkách mírového urovnání donbaské krize. Ujednání dosud vázlo na stanovisku Kyjeva, který se zdráhal před propuštěním zbavit zajatce obvinění ze spáchaných činů.

O výměně zajatců znepřátelené strany jednaly už několik let a dohodly ji na prosincovém summitu v Paříži představitelé takzvané normandské skupiny, která sdružuje Ukrajinu, Rusko, Francii a Německo. Vyzvali rovněž ke konečnému zastavení palby na frontové linii, což se ale podle zpráv z Donbasu dosud nepodařilo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ještě před pařížským summitem označil výměnu všech zajatců za svou osobní záležitost. „Chtěl bych, aby nový rok naši lidé přivítali se svými rodinami na Ukrajině, je to pro mě osobní záležitost. Chci opravdu velkou výměnu,“ řekl novinářům. Letos v září si obě strany vyměnily 35 vězněných lidí.

Kolika osob se má výměna vězňů týkat, není zcela jasné. Podle zpráv z Kyjeva a Moskvy má jít o desítky lidí.