Trump po Macronově provokaci objevil svou lásku k NATO, hodnotí summit média

Summit Severoatlantické aliance se nesl ve znamení sporů členských států, skončil ale smírem. V komentářích k úterní a středeční vrcholné schůzce to píší evropská média. Podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) vyšla francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi provokace s „mozkovou smrtí“ aliance, neboť po ní americký prezident Donald Trump „objevil svou lásku k NATO“. Rakouský Der Standard kritizuje, že se lídři soustředili na věci nepodstatné a pominuli důležité otázky.

Lídři na summitu NATO v Londýně
Zdroj: ČTK/imago stock&people

„Summit NATO se nesl ve znamení velkých názorových rozdílů mezi spojenci,“ napsal španělský list El País. Podle něj Severoatlantická aliance hledá novou definici již od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Symbolem rozporů uvnitř NATO se nyní stal spor Macrona s Trumpem.

Podle belgického listu De Standaard vyvolal „ostré reakce“ nedávný výrok francouzského prezidenta, který řekl, že NATO se nachází ve stavu „mozkové smrti“. Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) ale v komentáři píše, že Macronovi jeho provokace zjevně vyšla.

Trump totiž podle něj na summitu v Londýně vystupoval jako ochránce aliance, „jejíž hodnotu v minulých letech otevřeně zpochybňoval“. „Nyní se Trump o NATO vyjadřoval téměř, jako by k němu zahořel láskou,“ napsal FAZ.

Řada evropských listů sice píše, že summitu dominovaly spory Trumpa s Macronem či ohlášená turecká blokáda plánů na obranu Pobaltí a Polska, nakonec ale aliance své spory aspoň načas odložila stranou.

Neue Zürcher Zeitung: Summit dokázal, že NATO není pacient v posledním stadiu

Podle nizozemského listu De Volkskrant se členové NATO poté, co zmizel nepřítel v podobě Sovětského svazu, častěji a ostřeji hádají. „Ale i tentokrát konflikty na okamžik urovnali,“ napsal list.

Také podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung londýnský summit dokázal, „že NATO není ani ochromené, ani pacientem v posledním stadiu“. „Krize důvěry je ale nepřehlédnutelná,“ uvedl prestižní deník. „Stejně jako v uplynulých 70 letech i v Londýně NATO pokročilo. Prohádalo se do budoucnosti,“ doplnil.

Der Standard: Lídři se soustředili na nepodstatné věci

Rakouský list Der Standard ale pokrok dosažený na summitu v Británii zpochybňuje. Podle něj se lídři NATO soustředili na nepodstatné věci. „To dává za pravdu výzvám k reformě aliance,“ doplnil.

Polský list Rzeczpospolita přirovnává summit NATO k akčnímu filmu. „Na poslední chvíli přestřihli ten správný drát. A bomba, která mohla odpálit základy NATO, nevybuchla,“ napsal. „Další bomby ale tikají… A čím silnější (členská) země je, tím může tikání naslouchat s větším klidem,“ doplnila Rzeczpospolita.

Podle serveru německé veřejnoprávní stanice ARD prezidenti velkých členských zemí – USA, Francie a Turecka – sledují tvrdě své cíle, „s malými ohledy na své spojence“. „Hluboké příkopy se nepodařilo zasypat,“ píše se v tomto komentáři.