Advokát Racketeové Alessandro Gamberini ve 14stránkovém dokumentu viní šéfa Ligy mimo jiné z „hanobení“ a „podněcování k trestnému činu“ kvůli výhrůžkám, které někteří uživatelé sociálních sítí adresovali kapitánce.
V dokumentu se také uvádí, že Salvini Racketeovou na sociálních sítích opakovaně očerňoval a označoval ji mimo jiné za „kriminálnici, komplice pašeráků či potenciální vražedkyni“. Na sociálních sítích také napsal, že kapitánka chtěla zabít příslušníky hlídky, kteří jí bránili ve vplutí do přístavu na italském ostrově Lampedusa.
Racketeová byla držena v domácím vězení až do 2. července, kdy soud opatření zrušil. Ženě hrozí vysoká pokuta i mnohaleté vězení.
O povolení zakotvit v italském přístavu se kapitánka snažila u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ten odmítl nařídit Itálii, aby nechala migranty vylodit, vyzval nicméně italské úřady, aby migrantům poskytly zdravotnickou pomoc. Kapitánka posléze vplula do italských vod a zakotvila na Lampeduse se zdůvodněním, že migranti byli už zcela vyčerpaní a potřebovali pomoc.
Postup německé kapitánky, která nedbala hrozby trestu vězení a vysoké pokuty, následovaly tento měsíc další lodě nevládních organizací.
Stejně jako Itálie uzavírá své přístavy lodím nevládních organizací s migranty i Malta. Tyto země, které leží z evropských zemí nejblíže libyjským břehům, odkud vyplouvá velká část migrantů do Evropy, se uzavíráním přístavů snaží donutit EU k systémovému řešení migrace.