Moldavský ústavní soud odvolal prezidenta. Ve lhůtě nesestavil vládu a nerozpustil parlament

Moldavský ústavní soud zbavil úřadu prezidenta Igora Dodona, který odmítl rozpustit parlament, jak mu ukládá ústava. Úřadující hlavou státu soud zároveň určil dosavadního premiéra Pavla Filipa, informují zahraniční tiskové agentury. Filip následně rozpustil parlament a na 6. září ohlásil předčasné volby, uvedla místní televize.

Igor Dodon
Zdroj: ČTK/AP Autor: Vadim Ghirda

Soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Dodon ve lhůtě nerozpustil parlament. Ústavní soud už v pátek konstatoval, že prezident musí nejpozději do půlnoci na sobotu parlament rozpustit, neboť od jeho ustavující schůze uplynula 90denní lhůta, po níž se nepodařilo sestavit vládu. Dodon to však neudělal.

Parlamentní volby z konce února sice vyhráli Dodonovi proruští socialisté, nedokázali ale pro svou vládu získat většinu. V pátek Dodon oznámil, že vedení jeho socialistické strany PSRM po měsíc trvajících rozhovorech rozhodlo odmítnout koalici s prozápadním opozičním svazem ACUM kvůli její „neústupnosti“ v klíčových otázkách případné vládní spolupráce. 

V sobotu Dodonovi socialisté podle agentur oznámili, že se s ACUM dohodli na koaliční vládě, jejíž premiérkou měla být šéfka opoziční strany Maia Sanduová. S tím ale nesouhlasila Demokratická strana (PDM) kontroverzního oligarchy Vlada Plahotniuka, která se po únorových volbách stala druhou nejsilnější stranou v parlamentu a podle níž koalice nebyla uzavřena ve stanovené lhůtě.

Proevropský opoziční blok ACUM souhlasil s rozhovory s proruskými socialisty až po dlouhém váhání a vznik případné vládní koalice podmiňoval schválením balíčku zákonů vedoucích ke zbavení moci oligarchů. Jednání s Demokratickou stranou oligarchy Plahotniuka, druhou nejsilnější stranou v parlamentu, obě strany předem odmítly.