Novozélandská policie rozšířila obvinění proti útočníkovi z Christchurche o terorismus

Novozélandská policie rozšířila obvinění proti muži, jemuž připisuje březnový útok na dvě mešity v Christchurchi, o účast na teroristickém činu. Informoval o tom list New Zealand Herald. Útok nepřežilo 51 lidí a čtyři desítky byly zraněny.

Obyvatelky Christchurche truchlí u mešity
Zdroj: Reuters Autor: Jorge Silva

Policejní komisař Mike Bush oznámil, že policie vznesla obvinění proti střelci podle zákona o terorismu. „V obvinění je uvedeno, že 15. března 2019 byl v Christchurchi spáchán teroristický čin,“ sdělil Bush.

Útočník začátkem května čelil obvinění z 50 vražd. V květnu ale další ze zraněných zemřel. Bush proto sdělil, že se mění i původní část obvinění. „Bude obviněn z jedné další vraždy,“ sdělil. Konečná verze obvinění bude podle komisaře znít: „Obvinění z 51 vražd, 40 pokusů o vraždu a jedno obvinění z terorismu.“ Soudní jednání je plánované na 14. června.

Policisté se v úterý sešli s rodinami obětí a o nové podobě obvinění je informovali. Na setkání přišlo asi 200 lidí a policisté je seznámili také s výsledky vyšetřování.

Střelec svůj útok nahrával a vysílal v přímém přenosu na internetu. Na místě zemřelo 49 lidí, dva podlehli zraněním později. Novozélandské úřady útočníkovu videonahrávku zakázaly a osobám přistiženým při jejím sdílení na Novém Zélandu hrozí až 14 let vězení.

Prezidenti a premiéři více než dvaceti zemí se v reakci na útok v polovině května na summitu v Paříži dohodli, že budou hledat cesty, jak omezit šíření teroristických a násilných příspěvků na sociálních sítích. Americká společnost Facebook se ještě před summitem zavázala blokovat přístup ke svým službám komukoli, kdo bude šířit násilná videa.