Jméno útočníka na mešity nevyslovím a slávu mu nedopřeji, prohlásila novozélandská premiérka

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová řekla, že udělá vše pro to, aby útočník na mešity nedostal prostor šířit své rasistické názory. Zároveň zdůraznila, že jeho jméno nevysloví a slávu mu nedopřeje. Informovala o tom agentura AP. Muž, který je obviněn z vraždy 50 lidí ve dvou mešitách na Novém Zélandu, se rozhodl u soudu hájit sám.

Jacinda Ardernová
Zdroj: Reuters Autor: David Gray

„Souhlasím s tím, že je to absolutně něco, čeho si musíme být vědomi a dělat, co je v našich silách, abychom zabránili tomuto jedinci v získání slávy,“ řekla Ardernová. „Zajisté měl mnoho motivů ke spáchání tohoto ohavného teroristického útoku. Získání slávy bylo jedním z nich, a to je něco, co mu můžeme odepřít,“ dodala.

„Je to terorista, je zločinec a je extremista, ale když (o něm) budu mluvit já, zůstane beze jména. Vás ostatní žádám, abyste zmiňovali jména těch, o které jsme přišli, spíše než jméno muže, který je vzal. Možná se chtěl proslavit, my na Novém Zélandu mu ale nedáme nic, ani jeho jméno… Ano, člověk, který tyto činy spáchal nebyl odsud, nevyrostl tady, nenašel zde svou ideologii, to ale neznamená, že se tu stejné názory neobjevují,“ řekla Ardernová v parlamentu a projev zakončila slovy „as-Salám alajkum, mír s vámi, mír s námi všemi“.

Na otázku, zda se soud uskuteční za zavřenými dveřmi, Ardernová odpověděla, že o tom ona nerozhoduje.

O střelcově touze po pozornosti svědčí skutečnost, že zveřejnil 74stránkový manifest, v němž muslimy a imigranty označil za „vetřelce“ a sebe za rasistu. Osmadvacetiletý Australan útok také nahrával a přenášel v přímém přenosu na internetu.

Australský premiér vyzval k větší regulaci sociálních sítí

Šíření videa si vyžádalo hlasitou kritiku a Facebook v prvních 24 hodinách po masakru 1,5 milionu verzí snímku odstranil. Ardernová nicméně kritizovala, že video je i čtyři dny po útoku stále na internetu.„Byli jsme v kontaktu s Facebookem, který nás informoval o jeho snahách video smazat,“ řekla Ardernová.

Australský premiér Scott Morrison mezitím vyzval v souvislosti s útoky na mešity v dopise mezinárodní společenství k zavedení větších regulací na sociálních sítích. Dopis obdržel japonský premiér Šinzó Abe, který v současnosti předsedá G20, a Morrison ho zároveň zveřejnil na Twitteru.

Apeluje v něm na mezinárodní společenství, aby se zabývalo otázkou, jak zabránit šíření škodlivých násilných příspěvků na internetu. „Je neakceptovatelné přistupovat k internetu jako k neregulovanému prostoru,“ napsal.