Pochodu za uspořádání nového referenda o členství Británie v Evropské unii se v centru Londýna zúčastnily statisíce odpůrců brexitu. Informovala o tom agentura Reuters. Organizátoři akce nicméně tvrdí, že počet účastníků demonstrace přesáhl jeden milion. Srovnatelný počet lidí ve Spojeném království podle BBC vyšel do ulic na protest proti válce v Iráku v roce 2003.
„Ukradli nám budoucnost.“ Statisíce lidí v centru Londýna žádaly druhé referendum o brexitu
Demonstranti – někteří v pestrých kostýmech a mnozí s vlajkami EU – se sešli u Hyde Parku, odkud společně pochodovali k parlamentu. Odpůrci brexitu se obávají poklesu životní úrovně a ekonomických ztrát po odchodu z EU, poznamenala agentura DPA.
„Přišli jsme sem dnes, protože cítíme, že nám ukradli budoucnost. Je to naše generace, která bude muset žít s důsledky této pohromy,“ řekla Reuters osmnáctiletá Phoebe Pooleová. „Bude těžší sehnat práci. Už vidíme, že spousta velkých firem odchází. Dělám si o budoucnost starosti,“ dodala.
Dvě stovky autobusů byly předem zarezervovány, aby na pochod přivezly lidi z celé Británie. Jeden vyrazil ze Skotska už o páteční noci, jiný vyjel brzy ráno z Cornwallu na západě Anglie.
Pochodu se zúčastnil i londýnský starosta Sadiq Khan. Na Twitteru uvedl, že brexit je totální chaos. „Lidé nehlasovali pro odchod se špatnou brexitovou dohodou. Nehlasovali ani pro brexit bez dohody. Je na čase dát nám, britskému lidu, poslední slovo,“ uvedl na Twitteru.
Mezitím v Anglii pokračují výrazně menší pochody podporovatelů brexitu. Zahájeny byly na severu Anglie před týdnem a směřují k Londýnu. Někdejší šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a jedna z tváří britského referenda o brexitu Nigel Farage se k pochodu v sobotu ráno připojil ve vesnici Linby u Nottinghamu. Asi 200 demonstrantům na místě řekl, že premiérka Mayová Britům udělala ostudu.
Petice za zrušení brexitu má čtyři miliony podpisů
Petice, která od poloviny tohoto týdne požaduje zrušit brexit, již získala přes 4,4 milionu podpisů. Organizátorka iniciativy Margaret Georgiadouová uvedla, že obdržela tři telefonáty, ve kterých jí někdo vyhrožoval smrtí, a přišly jí také nenávistné vzkazy na Facebooku.
Poslankyně liberálních demokratů Layla Moranová řekla, že petice může vnést čerstvý vzduch do kampaně usilující o druhé brexitové referendum. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová mezitím uvedla, že teď nadešla chvíle, kdy je největší šance zabránit brexitu bez dohody.
O odchodu z EU rozhodli Britové v referendu v červnu 2016 poměrně těsnou většinou hlasů: 17,4 milionu lidí – tedy 52 procent – hlasovalo pro brexit, 16,1 milionu (48 procent) si přálo zůstat v Unii.
Od té doby odpůrci brexitu usilují o další referendum. Argumentují i tím, že při současných zmatcích a bezradnosti politiků by osud Británie opět měli vzít do rukou občané. Ani tři roky debat totiž nerozptýlily nejistotu, jak, kdy a zda vůbec Británie vystoupí z EU.
Premiérka Theresa Mayová získala ve čtvrtek v Bruselu na summitu EU odklad brexitu přinejmenším do 12. dubna, není však jisté, zda v příštích dnech přesvědčí poslance k podpoře hotové dohody s EU.
V opačném případě hrozí Británii neřízený brexit. Mayová se opakovaně vyslovila proti opakování referenda, krize ohledně brexitu ale podle médií ohrožuje premiérčino setrvání v čele vlády. Ostrovní tisk je plný spekulací, kdo ji chce nahradit. Podle zpravodaje ČT Bohumila Vostala padají jména jako exšéf diplomacie Boris Johnson, ministr životního prostředí Micheal Gove, bývalý státní tajemník pro Brexit Dominic Raab, který je napůl Čech, nebo ministr zahraničí Jeremy Hunt.