Demonstrace za nové referendum o brexitu

Desítky tisíc lidí demonstrovaly v Londýně za nové referendum o brexitu

Desítky tisíc lidí požadovaly v centru Londýna vypsání nového referenda o setrvání země v Evropské unii. Od hlasování, ve kterém se těsná většina Britů rozhodla pro vystoupení z Unie, uplynuly přesně dva roky. Ministr zahraničí Boris Johnson premiérku Theresu Mayovou naopak vyzval, aby prosadila „úplný britský brexit“.

 

Cílem pochodu odpůrců brexitu byl britský parlament, před kterým vyzvali vládu premiérky Mayové, aby umožnila Britům znovu hlasovat o budoucnosti země. Organizátorem akce je skupina People's Vote, podle které není „brexit hotovou věcí“, a je proto třeba, aby lidé, kteří s ním nesouhlasí, dali najevo svůj názor.

Podle organizátorů se pochodu zúčastnilo na 100 tisíc lidí, úřady oficiální počty nevydaly, média odhadla účast na 50 tisíc.

„Všechno, co máme dva roky poté, jsou porušené sliby, ekonomika, která již pociťuje tlaky brexitu a vláda paralyzovaná vnitřními spory,“ řekl jeden z organizátorů akce James McGory s tím, že vláda nedodržela sliby, které dal zemi předchozí konzervativní kabinet před referendem.

Protestního pochodu se zúčastnila také řada politiků opozičních labouristů, liberálních demokratů, ale i někteří konzervativci. Podle AP k demonstrantům promluvil mimo jiné předseda liberálních demokratů Vince Cable.

Johnson chce tvrdý brexit, žádný toaletní papír 

Naopak zastánci brexitu u příležitosti výročí referenda z 23. června 2016, ve kterém se 51,9 procenta hlasujících vyslovilo pro odchod Británie z evropského bloku, vyzvali premiérku Mayovou, aby odchod z EU prosadila.

Ministr zahraničí Boris Johnson, jedna z hlavních tváří zastánců odchodu z EU, v příspěvku v bulvárním listu The Sun napsal, že by Mayová měla zajistit „úplný britský brexit“ a nikoli takový, který by připomínal toaletní papír, tedy „měkký, poddajný a zdánlivě nekonečně dlouhý“.

Ministr obchodu Liam Fox a ministr pro brexit David Davis zdůraznili, že odchod z Unie bez dohody nadále zůstává jednou z možností. Podle Foxe by to EU neměla vnímat jako blafování. „Žádná dohoda je lepší než špatná dohoda,“ prohlásil ministr obchodu.

Pochod v sobotu uspořádali rovněž zastánci odchodu země z EU, podle médií však byl počet jeho účastníků řádově nižší.

Před dvěma lety se Britové v referendu vyslovili pro odchod své země z EU. Podle zákona, který tento týden schválil britský parlament, by k němu mělo dojít 29. března příštího roku. Spor o podobu budoucích vztahů s Unií rozděluje britskou společnost, ale i samotnou vládu premiérky Mayové.