Otevřené hranice evropská demokracie nepřežije, říká muž, který přispěl ke zmírnění migrační krize

Migrace stále zůstává v Evropě významným tématem. Nové vedení nejsilnější německé strany CDU, z jejíhož čela odešla v prosinci Angela Merkelová, chce v zemi prosadit přísnější imigrační politiku. Navrhuje například kratší azylové řízení. Se stejným receptem přišel i Gerald Knaus, který výrazně přispěl ke zmírnění migrační krize v roce 2015. Architekt klíčové smlouvy s Tureckem poskytl rozhovor České televizi.

Video Události
video

Události ČT: Německá CDU chce přísnější imigrační politiku

Gerald Knaus má řadu přezdívek, třeba ten, který zastavil migrační vlnu, nebo našeptávač Angely Merkelové. Šéf nevládní organizace ESI (Iniciativa pro evropskou stabilitu) se přitom s kancléřkou už léta nesetkal. Politiky přesvědčily jeho myšlenky.

V září 2015 se kvůli migrační vlně Evropa ocitla ve svízelné situaci. Už přes milion migrantů dorazilo v předchozích měsících přes Turecko do Řecka a další byli na cestě. Knaus tehdy navrhl nezvyklé řešení. Od určitého data Turecko přijme zpět všechny běžence a Evropa na oplátku přijme část uprchlíků legální cestou.

„Lidé tak věděli, že když se vydají na cestu a budou riskovat život ve člunu mířícím do Evropy, téměř jistě se vrátí do Turecka. Pak se o to přestali snažit,“ poznamenal Knaus.

I když si pochvaluje svou berlínskou čtvrť, kterou z třetiny tvoří migranti, iluze si nedělá. Otevřené hranice podle něj evropská demokracie nepřežije.

Je mýtus, že Merkelová mohla zavřít hranice, míní Knaus

Jeho postoje se odrážejí i v plánech nejsilnější německé strany. Nová předsedkyně CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová chce mimo jiné zkrátit azylové řízení a částečně se odstřihnout od politiky Angely Merkelové. „Musíme se vší mocí zasadit o to, aby se neopakovala situace z roku 2015,“ zaznělo od Krampové-Karrenbauerové.

Knaus kancléřku také kritizuje, ostatně uprchlické kvóty považoval od počátku za omyl, přesto říká, že Merkelová nemohla zavřít hranice, pokud si nepřála zhroucení Evropy.

„Jedním z největších mýtů posledních let je to, že Německo vůbec mělo možnost v roce 2015 zastavit lidi na rakousko-německé hranici,“ míní Knaus. A mýtů je podle něj víc – Afričany od migrace neodradí ani rozvojová pomoc, ani mrtví ve Středomoří. I proto Evropa musí přesvědčit africké státy ke spolupráci, jako to udělala s Tureckem, míní Knaus.