V Německu loni požádalo o azyl 180 tisíc lidí. Mezi příchozími začínají převažovat Evropané

V Německu požádalo loni o azyl 185 853 lidí, což je o 16,5 procenta méně než v roce 2017. Podle spolkového ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU) je to důkaz, že se migraci daří usměrňovat. Počet žádostí tak byl výrazně nižší než horní hranice 220 tisíc, na které se předloni dohodla vládní koalice.

Video Události
video

Počet žadatelů o azyl v Německu rychle klesá

Podle Seehofera loni podalo v Německu svou první žádost o azyl 161 931 lidí, v případě dalších 23 922 šlo o žádost opakovanou. Na vrcholu migrační krize v roce 2015 přitom německé úřady registrovaly 890 tisíc žádostí o udělení azylu.

„Problém jsme dostali pod kontrolu a zřídili pořádek,“ uvedl ministr k poklesu žádostí. 

Podle zprávy o migraci za loňský rok, kterou společně se Seehoferem představil ředitel Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) Eckhard Sommer, přišlo v roce 2017 do Německa 1,55 milionu lidí, dvě třetiny z nich z členských států EU. Nejčastěji z Rumunska a Polska. „Imigrace je znovu převážně evropská,“ potvrdil Sommer.

Nejčastějšími žadateli o azyl byli opět lidé ze Sýrie, následoval Irák a Afghánistán. Dalšími zeměmi v žebříčku byly Írán, Nigérie, Turecko, Eritrea, Somálsko a Rusko.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky loni rozhodl celkem o 216 873 žádostech o azyl, některé z nich byly i z předešlých let. Počet případů, v nichž je potřeba ještě rozhodnout, se oproti konci roku 2017 snížil ze 68 245 na 58 325. Ještě na konci roku 2016 bylo nerozhodnutých žádostí 433 719.

V 19,1 procenta žádostí o azyl loni BAMF běžencům udělil status uprchlíka, v 11,6 procenta doplňkovou ochranu. U 4,4 procenta žadatelů úřad zakázal jejich vyhoštění, i když na uprchlickou ochranu nemají nárok. Ve 34,7 procenta případů BAMF žádost zamítl. Zbývajících 30,2 procenta žádostí se vyřídilo jiným způsobem, například s pomocí dublinského systému.

Velkou část záporných rozhodnutí o azylu migranti napadají u soudů. Zhruba 320 tisíc takových řízení podle šéfa BAMF Sommera ještě není ukončeno. Loni německé soudy asi 17 procent negativních rozhodnutí německých úřadů zvrátily.

Pětina žadatelů se narodila v Německu 

Za „obzvlášť pozoruhodné“ ministr Seehofer považuje to, že se každý pátý žadatel o azyl narodil v Německu. Paradoxně znějící fakt má jednoduché vysvětlení: podle ministerstva vnitra se totiž 19,9 procenta loňských žadatelů o azyl narodilo migrantům až ve spolkové republice.

Německé ministerstvo vnitra zveřejňuje zprávu o migraci každým rokem, letošní vydání ale kvůli technickým změnám při sestavování statistik zahrnuje roky 2017 i 2018.