Trump v Radě bezpečnosti OSN obvinil Čínu ze snahy zasáhnout do voleb v USA

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu v Radě bezpečnosti OSN obvinil Čínu, že se snaží ovlivnit nadcházející listopadové volby v USA s cílem oslabit jeho vládu. Kromě toho prohlásil, že Spojené státy nikdy nedovolí, aby Írán získal jaderné zbraně. Uvedl, že jeho administrativa již připravuje nové a ještě tvrdší sankce než ty, které už Washington na Teherán uvalil.

Video Události
video

Události: Trump pohrozil Íránu novými sankcemi

„Jsem první prezident, který proti Číně zasáhl,“ řekl Trump s odkazem na obchodní spor, který Washington s Pekingem vede. Právě obchodní konflikt je podle šéfa Bílého domu důvodem, proč se Čína snaží výsledek voleb ovlivnit. Dodal, že režim v Pekingu si nepřeje, aby byl americkým prezidentem.

Trumpovo obvinění odmítl čínský ministr zahraničí Wang I, podle něj toto Čína nedělá a dělat nebude.

V listopadu budou Američané vybírat nové členy Sněmovny reprezentantů a třetinu Senátu. Demokraté se chtějí pokusit ovládnout alespoň jednu z komor Kongresu USA, čímž by Trumpovi výrazně zkomplikovali zbývající dva roky jeho prvního funkčního období.

Trump chystá ještě tvrdší sankce vůči Íránu

Trump v květnu oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, v srpnu pak Spojené státy zavedly vůči Íránu nové sankce. Všechna odvetná opatření začnou platit do začátku listopadu. Ostatní signatáři dohody o omezení íránského jaderného programu výměnou za zrušení části mezinárodních sankcí, tedy Británie, Čína Francie, Německo a Rusko, s rozhodnutím USA nesouhlasí a s Teheránem chtějí dále obchodovat.

Trump ve středu v RB OSN mezinárodní dohodu tvrdě kritizoval, neboť podle něj umožňuje Íránu dále kráčet po strašidelné cestě, na jejímž konci je jaderná zbraň. Proto je podle šéfa Bílého domu nutné, aby i ostatní členové RB OSN spolupracovali s USA s cílem zabránit Teheránu získat nukleární zbraně.

Trump také řekl, že Teherán podporuje terorismus ve světě a vyvolává napětí a konflikty v regionu.

Íránský prezident Hasan Rouhání označil rozhodnutí USA odstoupit od dohody za chybu a řekl, že dříve či později Spojené státy ujednání opět podpoří. V izolaci je Washington, a ne Teherán, současná situace navíc nikomu nepřináší výhody, dodal. Řekl také, že Teherán nechce žádný vojenský střet s americkými silami kdekoli na Blízkém východě. „Nechceme na ně útočit. Nepřejeme si napětí zvýšit,“ tvrdí.

Írán podle publicisty Jefima Fištejna  vytvořil velký mocenský blok. Spojil se s libanonským Hizballáhem. „Izrael tlačil celou dobu na Spojené státy, aby to  zastavily, a Trump to udělal,“ řekl Fištejn v pořadu Interview ČT 24.

Trump se vyjádřil ve prospěch vytvoření palestinského státu

Trump se dále v Radě bezpečnosti OSN věnoval i izraelsko-palestinskému konfliktu. Prohlásil, že je zastáncem řešení v podobě dvou států, tedy vytvoření nezávislého palestinského státu po boku Izraele. Jde zatím o nejjasnější vyjádření Trumpovy administrativy pro takové řešení, píše agentura Reuters.

Trump při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v New Yorku, kde se koná zasedání Valného shromáždění OSN, uvedl, že chce v následujících dvou až třech měsících představit svůj mírový plán pro řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

„Líbí se mi řešení v podobě dvou států. To by podle mě fungovalo nejlépe… Takový je můj pocit,“ uvedl Trump.