Námořní dron zasáhl tanker plující pod ruskou vlajkou u Kerčského průlivu

Události: Útok na ruský tanker (zdroj: ČT24)

Námořní dron v noci na sobotu zasáhl ruský tanker plující v blízkosti Kerčského průlivu mezi Krymem a Ruskem. Tanker je poškozen a nemůže samostatně dále plout. Podle zdrojů agentury Interfax-Ukrajina, ukrajinské redakce BBC nebo agentur Reuters a AP stojí za útokem ukrajinská tajná služba SBU. Kyjev se zatím oficiálně k útoku nevyjádřil. Rusko zásah tankeru označilo za „teroristický útok na civilní plavidlo“ ze strany Ukrajiny.

V noci na sobotu podnikla Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) společně s námořnictvem speciální operaci, při které odpálila tanker Ruské federace SIG přepravující palivo pro ruskou armádu, sdělily agentuře Interfax-Ukrajina zdroje z tajné služby. Ty zároveň tvrdily, že akci provedly v ukrajinských teritoriálních vodách.

Podle zdroje BBC ukrajinská tajná služba a námořnictvo použily námořní dron a 450 kilogramů TNT. Stejným způsobem přišla v pátek k újmě ruská výsadková loď třídy 775 Oleněgorskij Gorňak u přístavu Novorossijsk.

Podobně jako v pátek se na sociálních sítích objevily záběry útoku na tanker. Podle BBC je poskytl zdroj z ukrajinské tajné služby.

Ukrinform dříve uvedl, že zasažený tanker SIG údajně dodával letecké palivo z Ruskem anektovaného poloostrova Krym do Sýrie, za což byl zařazen na sankční seznamy USA. Nejedná se o civilní plavidlo, takže spadá pod zákaz ukrajinského ministerstva obrany ohledně přepravy vojenského nákladu, píše ukrajinská tisková agentura. Tanker podle ní v oblasti kotvil po připlutí z Turecka.

Rusko zásah tankeru označilo za „teroristický útok na civilní plavidlo“ ze strany Ukrajiny a rezolutně ho odsoudilo. „Na útok odpovíme a potrestáme ty, kdo jsou za něj odpovědní,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Ruský exprezident Dmitrij Medveděv, který je nyní zástupcem předsedy bezpečnostní rady, řekl, že Moskva v reakci na napadení ruských lodí v Černém moři podnikne další útoky na ukrajinské přístavy. „Údery na Oděsu, Izmajil a další místa jim nestačily,“ podotkl Medveděv, který také Ukrajině pohrozil „ekologickou katastrofou“.

Loď je na hladině, tvrdí ruské zdroje

Ruská státní agentura TASS s odvoláním na úřady píše, že tanker napadla ukrajinská strana a utrpěl trhlinu v oblasti strojovny. K úniku paliva nedošlo, plavidlo je údajně na hladině, uvádí tato agentura. K tankeru podle ní připluly dva remorkéry, které se do oblasti přesunuly z ruského černomořského přístavu Novorossijsk.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Na sociálních sítích se objevily fotografie ukazující poškození plavidla, které bylo zčásti zatopeno, a to včetně strojovny. Moskvou dosazený šéf okupační správy Záporožské oblasti Vladimir Rogov podle agentury AP prohlásil, že několik členů posádky utrpělo zranění kvůli rozbitému sklu.

Agentura Reuters poznamenala, že Spojené státy uvalily sankce na tento tanker a jeho majitele – petrohradskou společnost Transpetročart – v roce 2019 za zásobování ruských sil v Sýrii leteckým palivem.

Reuters dříve informoval o explozích, které bylo slyšet poblíž Krymského mostu, jenž spojuje anektovaný ukrajinský poloostrov s pevninským Ruskem. Zřejmě souvisely s útokem na tanker. Most poškozen není, provoz na něm byl ale na několik hodin přerušen.

Operujeme v našich teritoriálních vodách, zní z Kyjeva

Šéf SBU Vasyl Maljuk prohlásil, že ukrajinské operace prováděné v ukrajinských teritoriálních vodách jsou zcela legitimní. Jakékoliv exploze, které zasahují ruské lodě nebo Krymský most, jsou naprosto logickým a účinným krokem ve vztahu k nepříteli, uvedl na Telegramu Maljuk a dodal, že pokud Rusko chce, aby výbuchy ustaly, má možnost stáhnout se z ukrajinských vod a pevniny.

V sobotu ukrajinské zpravodajské agentury informovaly o tom, že Kyjev prohlásil vody u šesti ruských přístavů v Černém moři za válečnou rizikovou zónu. Podle ukrajinských médií se to týká přístavů Anapa, Novorossijsk, Gelendžik, Tuapse, Soči a Tamaň, které se všechny nacházejí v Krasnodarském kraji.

Už 21. července ministerstvo obrany zdůraznilo, že všechna plavidla v Černém moři směřující do ruských nebo dočasně okupovaných přístavů budou považována za potenciálně naložená vojenským materiálem. Reagovalo tak na ruské odstoupení od obilné dohody.

V pátek zasažená výsadková loď je podle poznatků britských zpravodajců vážně poškozená. Náklon, který je vidět na fotografiích a záběrech, podle rozvědky ukazuje na to, že voda pronikla přes několik těsnicích přepážek, případně že snahy posádky o zabránění škodám nebyly účinné.

Výsadkové plavidlo dle Londýna patří k Severní flotile, nicméně tu černomořskou posílilo po ruské invazi na Ukrajinu a často zajišťuje vojenskou nebo civilní přepravu mezi Ruskem a Krymem. „Je to významná rána pro Černomořskou flotilu, která předtím kvůli vysokému ohrožení Sevastopolu přemístila většinu svých jednotek do Novorossijsku,“ domnívají se Britové.

Střety v Černém moři nabraly na intenzitě poté, co Moskva v červenci neprodloužila takzvané obilné dohody. Ty umožňovaly vývoz ukrajinských potravin přes Černé moře. Rusko v poslední době zintenzivnilo útoky na ukrajinské černomořské přístavy. Tento týden zaútočilo na ukrajinský přístav Izmajil na Dunaji, kde podle ukrajinských představitelů zničilo tamní sklady obilí.