Stačilo 54 vteřin a peníze na kotlíkové dotace zájemci na severu Moravy i ve Slezsku vyčerpali

Zájem o takzvané kotlíkové dotace je v Moravskoslezském kraji velký, žadatelé v pondělí vyčerpali přidělené peníze za 54 vteřin. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vzápětí oznámil, že by kraj mohl na výměnu kotlů získat další peníze. Do Moravskoslezského kraje jde v aktuální výzvě půl miliardy korun, minimálně stejnou sumu by podle ministra mohl kraj ještě dostat.

Ve třetí výzvě bylo připraveno zhruba 120 milionů korun pro žadatele, kteří neuspěli v předešlé výzvě. Šlo asi o tisícovku zájemců. Za zbývajících 380 milionů korun by podle odhadů kraje mohlo být vyměněno zhruba 3500 kotlů. Právě tolik zájemců podle Miroslavy Chlebounové z krajského úřadu podalo elektronickou žádost za necelou minutu od spuštění výzvy.

Kraj i nyní očekával mimořádný zájem. Aktuální výzva je totiž poslední možnost, kdy mohou lidé na výměnu starého kotle získat finanční pomoc.

Na plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu, které splňují nejvyšší emisní třídu, mohou lidé získat až 127 500 korun. „Na plynové kotle je dotace ve výši 75 procent oprávněných nákladů, na tepelná čerpadla či na kotle na dřevo to je 80 procent,“ vysvětlil specialista na kotlíkové dotace Josef Plašil.

19 minut
SLEDUJTE: Starý kotel pustí do vzduchu 100 a více kilo prachu ročně, nový kotel nejvíc 10 kilogramů
Zdroj: ČT24

Moravskoslezský kraj je první, v němž lze žádosti ve třetí vlně podávat. Řada zájemců by tak výměnu kotle mohla stihnout ještě před zahájením topné sezony. Následovat budou počátkem června Středočeský a Olomoucký kraj.

„Starý kotel pošle do ovzduší 50 až 100 kilogramů prachu ročně, ale to jenom pokud se s kotlem zachází správně. Pokud ne, může to být 200 až 400 kilogramů. Správně provozovaný nový kotel vypustí do ovzduší jen zhruba 10 kilogramů prachu,“ upozornil vedoucí zkušebny spalovacích zařízení Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Jiří Horák.

Poslední kolo kotlíkových dotací
Zdroj: ČT24

Brabec: Zájem jsme čekali

Ve třetí vlně kotlíkových dotací mohli lidé elektronicky podávat žádosti od 10:00. Posléze žadatelé musí dodat kraji písemné náležitosti. Kraj měl v plánu přijmout deset tisíc elektronických žádostí, aby mu vznikl zásobník žadatelů. Okolo 11:15 měl kraj přijato už přes 9100 žádostí.

„Přijmeme celkem 10 tisíc žádostí, zpracujeme je a teprve na základě dodaných materiálů rozhodneme o proplacení dotace,“ uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).

„Naše propočty i očekávání se naplnily. Zájem o kotlíkové dotace v Moravskoslezském kraji je obrovský. Myslím, že jen málokdo pochybuje o tom, že pro zlepšení kvality ovzduší jsou peníze nejvíce potřeba právě v Moravskoslezském kraji. Proto už jsme před několika týdny zahájili jednání o dalším navýšení prostředků na kotlíkové dotace pro tento kraj minimálně o 500 milionů korun,“ uvedl ministr životního prostředí Brabec. 

Ministr by chtěl, aby nynější výzva uspokojila všechny krajské žadatele, kteří splní podmínky programu. „Formálně už jsme začali připravovat změnu příslušných dokumentů nezbytných pro přesun finančních prostředků na kotlíkový účet a v řádu několika týdnů další finanční injekci pro kotlíkové dotace projednáme na vládě,“ doplnil Brabec. 

Zájem o dotace byl v minulosti vždy poměrně velký. Když je ještě nebylo možné podávat elektronicky, lidé dokonce před úřadem nocovali. Při poslední výzvě v roce 2017 lidé během jediné hodiny odeslali 5100 žádostí, pro zájemce v Moravskoslezském kraji ale tehdy bylo připraveno téměř 900 milionů.

9 minut
Jak žádat o kotlíkové dotace v Moravskoslezském kraji?
Zdroj: ČT24

Novinkou je předfinancování výměny kotle

Novinkou jsou bezúročné půjčky od Státního fondu životního prostředí (SFŽP), zájemci je mohou získat prostřednictvím měst a obcí. Mají lidem pomoci s předfinancováním akce, protože dotaci dostanou až po výměně kotle. Zároveň mají půjčky umožnit krýt rozdíl mezi dotací a skutečnými náklady, který zájemci mohou obcím a městům hradit formou měsíčních splátek.

„Je to řešení pro lidi, kteří nemají hotovost na účtu, než jim zpětně dorazí dotace,“ doplnil specialista na kotlíkové dotace Plašil.

Ministerstvo životního prostředí bezúročné půjčky vedle Moravskoslezského poskytne městům a obcím v Ústeckém a  Karlovarském kraji. 

Peníze navíc dávají i některá města

Podmínky pro přidělení dotace jsou podobné jako ve druhé výzvě, podporovány už ale nebudou kombinované kotle na tuhá paliva a biomasu.

Moravskoslezský kraj bude lidem navíc přispívat částkou 7500 korun. Dalších 7500 korun žadatelé k dotaci získají za takzvané prioritní území, tedy za to, že žijí v regionu s výrazně znečištěným ovzduším. Podporu navíc nabízejí svým obyvatelům i některá města a obce. Letos takových kraj eviduje přes 80, lidem dají od 2000 do 15 000 korun.

Projekt na obměnu kotlů v roce 2012 začal právě v Moravskoslezském kraji. Nejprve ho společně financoval kraj s ministerstvem životního prostředí. Do roku 2016 se v kraji vyměnilo asi 4000 kotlů, posléze se program rozšířil i do dalších částí státu. Od tohoto roku kraj přijal celkem 14 500 žádostí a kotel už stihlo vyměnit asi 70 procent domácností, celkově byla vyplacena více než miliarda korun. 

„Dobrá zpráva je, že jsme nikdy žádné peníze nevraceli, všechno se využilo. To je dobrá zpráva. Víme, že naše ovzduší v kraji je znečištěné. Dá se prokázat, že lokální topeniště značně přispívají ke znečištění,“ dodal hejtman Vondrák.

„Celostátně jsou lokální topeniště největším znečišťovatelem. Samozřejmě že v Ostravě je nejhorší průmysl. Ale díky kotlíkovým dotacím vidíme, že koncentrace prachových částic klesla o 10 až 20 procent. Všimli si toho i v Polsku, kde si chtějí vzít tyto dotace za příklad,“ doplnil Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. 

Obměna je přípravou na zákaz provozu starých neekologických kotlů první a druhé emisní třídy, který bude platit od roku 2022. Lidem pak za to bude hrozit pokuta 50 tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Moravskoslezský kraj

Začínají Colours of Ostrava, čekají Stinga či Iggyho Popa

Multižánrový festival Colours of Ostrava přivítá mezi 16. a 19. červencem v areálu Dolní oblast Vítkovice více než sto vystupujících. Hlavními hvězdami dvaadvacátého ročníku budou Sting, The Chainsmokers, Iggy Pop nebo kapely Justice a Snow Patrol.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé hutě Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na nového majitele by podnik mohl být převeden na podzim.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Praha a Středočeský kraj mají nejvíc případů žloutenky A

Hygienici varují před prudkým nárůstem počtu nakažených žloutenkou typu A. Nejvíc nemocných je za první pololetí v Praze, následuje kraj Středočeský a po něm Moravskoslezský. V Praze za prvních šest měsíců evidují přes 240 případů, to je šestkrát víc než za celý loňský rok. Třetinu nakažených tvoří lidé bez domova.
11. 7. 2025

Soud snížil šéfredaktorovi Legalizace trest za šíření toxikomanie

Krajský soud v Ostravě znovu uložil za šíření toxikomanie šéfredaktorovi magazínu Legalizace Robertu Veverkovi i časopisu peněžité tresty. Veverkovi ho ale ze sto tisíc korun zmírnil na osmdesát tisíc korun a časopisu ze 150 tisíc na 130 tisíc korun. Soud se případem musel opětovně zabývat poté, co Veverkově stížnosti vyhověl Ústavní soud (ÚS). Středeční rozsudek je opět pravomocný, lze proti němu podat znovu jen dovolání k Nejvyššímu soudu.
9. 7. 2025

Lepší diagnostika, méně administrativy. AI využívá víc než polovina českých nemocnic

Podle průzkumu Národní centrály elektronizace zdravotnictví používají umělou inteligenci (AI) lékaři v každodenní praxi v řadě oborů. Pomáhá jim s rychlejší diagnostikou, léčbou, urychluje administrativu. Přesto stále vyvolává mnoho otázek ohledně jejího fungování, bezpečnosti, etiky a vlivu na pacienty i zdravotnický personál. Zvýšit důvěru v AI má nová metodika ministerstva zdravotnictví.
9. 7. 2025

Na severovýchodě bude ještě pršet, řeky to ale nezvedne

Ve Slezsku, na severní a východní Moravě bude ve středu trvale a místy i intenzivně pršet. Nejvíc srážek spadne v Beskydech, až kolem padesáti milimetrů. Povodňové stavy na řekách už ale nehrozí, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zrušil proto výstrahy na extrémní srážky i povodně a vydal jen varování před vydatným deštěm pro několik regionů na severovýchodě republiky. Večer a v noci na čtvrtek i tam srážky zeslábnou a přejdou do lokálních přeháněk.
9. 7. 2025Aktualizováno9. 7. 2025

V Beskydech může do středečního večera napršet až 90 milimetrů, říká meteorolog

Řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky se nejvíc zvednou v noci a ve středu, v povodí Olše mohou překročit 3. stupeň, uvedl v úterý Český hydrometeorologický ústav. Meteorolog ČT Michal Žák okolo 20:30 sdělil, že úhrny srážek a vzestupy řek by zejména v Jeseníkách nakonec nemusely být tak výrazné. V Beskydech ale může do středečního večera napršet až 90 milimetrů, místy i víc, upozornil.
8. 7. 2025Aktualizováno9. 7. 2025

Hrozí extrémní srážky. Na Moravě a ve Slezsku bude od úterý vydatně pršet

Na Moravě a ve Slezsku začne od úterního odpoledne intenzivně a vytrvale pršet, ve Slezsku či na střední Moravě v oblastech kolem Beskyd mohou být srážky extrémní s úhrny místy sto až dvě stě milimetrů. Meteorologové to uvedli v pondělní výstraze. Kvůli očekávaným velmi vydatným srážkám budou stoupat hladiny řek, překročit mohou první stupeň povodňové aktivity. Od úterního večera proto začne platit v severovýchodní části země povodňová bdělost. Kvůli očekávaným extrémním srážkám v Beskydech a Jeseníkách se v úterý ráno na ministerstvu životního prostředí sejde Ústřední povodňová komise.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025
Načítání...