Lidé poslali ochráncům statisíce, aby mohli v Bílých Karpatech vykoupit louky a lesy

Dobrovolní dárci přispívají ochráncům přírody na výkup chráněných lesů a luk, o které se desetiletí nikdo nezajímal. Bez pravidelného obhospodařování se jindy pestrá krajina v rukou některých soukromníků proměnila v zanedbaný a druhově chudý les. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) tak díky vybraným penězům od veřejnosti odkoupil i pozemky v Bílých Karpatech.

Hustý les na okraji Bílých Karpat byl původně loukou s osamocenými stromy. Po letech bez péče majitele ale zarostla. „Je to sice stále v katastru vedeno jako trvalý travní porost, ale s loukou tato plocha nemá nic společného. Je to tady zarostlé hlavně hlohem,“ popsala předsedkyně pozemkového spolku Bílé Karpaty ČSOP Ivana Jongepierová.

Pozemek teď ale ochránci koupili, a tak les čekají velké úpravy. „Naší představou je, že všechny malé keříky a náletové dřeviny budou odstraněny. Zůstane tady jen vzrostlá zeleň, především duby,“ vysvětlila Jongepierová. O několik kilometrů dál, také na louce zarostlé hlohem, už se pracuje. Na jaře by na ní mohlo vykvést luční kvítí a podle ochránců přírody snad i orchideje.

Ochráncům přírody se podařilo vykoupit už 150 hektarů půdy na různých místech
Zdroj: ČSOP

Od desetikoruny po tisícovku. Lidé přispívají ochranářům na výkup

Na oba pozemky se ochráncům skládali lidé ve veřejné sbírce. Právě díky nim už se v celé zemi podařilo vykoupit 150 hektarů půdy v chráněných oblastech. Ročně jim lidé pošlou na účet asi milion korun. „Přispívají od desítek po tisíce korun. Aktuálně máme na účtu dva milióny a na výkup jednoho pozemku potřebujeme většinou 100 až 200 tisíc,“ uvedla Jitka Říhová z ČSOP Bílé Karpaty.

Svaz ochránců přírody vykupuje ty pozemky, na které správy CHKO nestačí. A konkrétně v Bílých Karpatech ochranáři jejich dobrovolnou aktivitu vítají.

„V případech pozemků, které jsou pro ochranu přírody a krajiny cenné, ale nejsou v těch nejcennějších plochách, vítáme výkup subjektů, jako je ČSOP. Ta území mohou být botanicky, zoologicky i krajinářsky hodnotná,“ řekla Jiřina Matějíčková z Oddělení ochrany přírody a krajiny CHKO Bílé Karpaty.

Kdysi těžce dostupné a zanedbané louky a lesy by mohly rozmanitými druhy rostlin i živočichů znovu ožít už za pár měsíců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Téměř tisícovka řopíků už změnila majitele i účel

Přes devět stovek takzvaných řopíků, které měly chránit Československo v době před druhou světovou válkou, má nové majitele. Bývalé bunkry slouží novým majitelům nejen k rekreaci, u Vratěnína na Znojemsku stojí na řopíku útulna pro turisty, na několika místech vznikla muzea. V červenci armáda vypsala další výběrové řízení na prodej nepotřebných pozemků a bunkrů.
před 20 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
10. 7. 2025

Taxikářů přibývá. Pro ty zahraniční platí nová pravidla

V tuzemsku za posledních deset let výrazně vzrostl počet taxikářů. Jen v Praze jich podle odhadů v současnosti jezdí až šestnáct tisíc. Podstatný vliv na to mají alternativní služby, s nimiž narůstá počet zahraničních řidičů. I proto hlavní město iniciovalo úpravu zákona o silniční dopravě, která od začátku července pro zahraniční řidiče zpřísnila pravidla. Řadu dalších podmínek ale musí dlouhodobě splňovat i čeští taxikáři. Jaké to jsou a jak je to s maximální cenou za kilometr?
10. 7. 2025

Lepší diagnostika, méně administrativy. AI využívá víc než polovina českých nemocnic

Podle průzkumu Národní centrály elektronizace zdravotnictví používají umělou inteligenci (AI) lékaři v každodenní praxi v řadě oborů. Pomáhá jim s rychlejší diagnostikou, léčbou, urychluje administrativu. Přesto stále vyvolává mnoho otázek ohledně jejího fungování, bezpečnosti, etiky a vlivu na pacienty i zdravotnický personál. Zvýšit důvěru v AI má nová metodika ministerstva zdravotnictví.
9. 7. 2025

Gottwald mi napsal, že nemůžu dospět v komunistického inteligenta, vzpomíná syn živnostníka

František Šik zažil jako dítě válku v Chrlicích i kolektivizaci vesnice. Otec byl živnostník, bratr kněz. S cejchem třídního nepřítele proto nemohl ani studovat, ani jezdit do zahraničí. Režim ho ale nezlomil. Nejdůležitější je, podle osmaosmdesátiletého pamětníka, v životě zdraví a dobré je nelhat a nekrást, aby člověk neměl výčitky svědomí.
8. 7. 2025

Mlékárna v Hodoníně skončí, výroba se přesune do Německa

Francouzská skupina Savencia uzavře koncem února 2026 mlékárnu v Hodoníně, kde vyrábí tavené sýry – například značku Apetito. Výrobu přesune do Německa. Dotkne se to stovky pracovníků. Firma to zdůvodnila poklesem poptávky po tavených sýrech. Zaměstnancům chce Savencia pomoci s hledáním nového místa. Hodonínsko mělo v květnu šestiprocentní míru nezaměstnanosti, což bylo z okresů Jihomoravského kraje nejvíce.
7. 7. 2025

Výzva, či peníze. Motivace středoškoláků pro účast na vojenském cvičení se liší

Startuje dobrovolné vojenské cvičení pro plnoleté studenty středních škol. V celém Česku se ho účastní na osm set mladých lidí. Je stejně náročné jako základní vojenský kurz pro nově nastupující armádní rekruty. Vojáci krokem chtějí rozšířit svoje zálohy a oslovit nastupující generaci. Finanční odměna je čtyřicet tisíc korun.
7. 7. 2025

Cestu ke svobodě otevřela mladíkovi ze štatlu domluvená svatba

Už v létě roku 1967 se Ladislav Plch pokusil o emigraci z Československa. Přeplaval z Jugoslávie do italského Terstu, nakonec se ale vrátil. Do Německa vycestoval legálně až o pět let později, díky domluvenému sňatku. Vystudoval tam vytouženou vysokou školu a procestoval kus světa. Po roce 1989 se vrátil do Brna. Žije v Kamenné kolonii („Kamence“), která se za sto let proměnila z chudinské osady v unikátní čtvrť.
7. 7. 2025
Načítání...