Referendem o hazardu v Kladně se bude zabývat soud

Referendem o hazardu v Kladně, které se konalo zároveň s prvním kolem prezidentské volby, se bude zabývat soud. Iniciativa Kladno bez hazardu k němu podá návrh na vyslovení neplatnosti referenda. ČT to potvrdila zástupkyně iniciativy a senátorka Adéla Šípová (za Piráty). Podle ní nebyl některým voličům automaticky vydán hlasovací lístek, někde zase údajně chybělo dostatečné označení o konání referenda. Podle města proběhlo hlasování v souladu se zákonem.

„Budeme podávat návrh na vyslovení neplatnosti referenda. Návrh budu za iniciátory podávat já jako advokátka,“ uvedla pro Českou televizi senátorka Adéla Šípová (za Piráty), která v horní komoře zastupuje obvod Kladno.

Referendum o možném zákazu hazardu se v největším středočeském městě konalo současně s prvním kolem prezidentské volby. Plebiscitu se však zúčastnilo jen necelých 27 procent voličů, a účast tak nepostačovala ke splnění zákonných podmínek pro jeho platnost a závaznost. K prezidentským volbám přišlo ve městě 62 procent oprávněných voličů.

Referendum je platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent voličů. Jeho výsledek je pro zastupitele závazný, pokud pro něj hlasovala nadpoloviční část zúčastněných, kteří současně představují alespoň 25 procent všech oprávněných voličů. V Kladně to bylo necelých 20 procent.

Podle Šípové nebylo hlasování v referendu všude stejně dostupné. „V některých místnostech nebylo viditelně označeno konání referenda nebo voličům nebyly automaticky vydávány obálky s hlasovacím lístkem,“ uvedla s tím, že má podezření i na spáchání trestného činu maření voleb nebo referenda. „Případné trestní oznámení budeme ještě zvažovat,“ dodala.

Radnice naopak tvrdí, že se referendum konalo v souladu se zákonem. „Jsme připraveni vše řádně doložit v řízení před nezávislým soudem. Z tohoto důvodu se k danému tématu nebudeme dále podrobně vyjadřovat,“ reagoval mluvčí kladenské radnice Vít Heral.

Výsledek v podobě neplatného referenda kvůli malému zájmu voličů přivítal primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). „Velmi děkuji Kladeňákům, že si dokázali zachovat zdravý rozum, dali na naše doporučení a výraznou neúčastí v hlasování zcela jasně vyslovili svůj názor. Evidentně jsme vyspělé město, kde žijí rozumní lidé,“ řekl Volf již v sobotu, když byly výsledky zřejmé.

Město získává z hazardu sto milionů korun ročně

Referendum vyvolala iniciativa Kladno bez hazardu. Město loni kritizovala za obstrukce při přípravě plebiscitu, podle radnice měl návrh na uspořádání referenda nedostatky. O konání referenda rozhodl v listopadu Krajský soud v Praze. Město podalo kasační stížnost, na začátku ledna Nejvyšší správní soud nepřiznal její odkladný účinek. O samotné stížnosti města zatím nerozhodl.

V minulosti bylo v Kladně okolo 130 míst s provozem výherních hracích přístrojů, v uplynulých letech došlo k postupné regulaci. V roce 2020 umožnilo zastupitelstvo fungování dvanácti heren na přesně určených adresách. Město získává z hazardních her ročně do rozpočtu přibližně sto milionů korun.

Odpůrci hazardu argumentují jeho spojením s řadou negativních sociálních jevů včetně přestupků a vzniku závislosti. Kladenský primátor podporuje regulaci, ale ne zákaz, protože je spojený s rizikem nelegálních heren. Další možností hráčů je také přesun do on-line prostoru, kde je šance jejich kontroly nižší než v klasických hernách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Projektů na podporu samostatnosti lidí s mentálním handicapem přibývá

Lidem s mentálním handicapem, kteří se chtějí osamostatnit, slouží od začátku roku nové tréninkové byty v Hradci Králové. V nich se pod dohledem sociálních pracovníků připravují na samostatné bydlení. Nové komunitní bydlení pro dospělé s duševním a mentálním onemocněním, které jim pomůže se začleněním do života, otevřeli také ve Skotnici v Moravskoslezském kraji.
před 5 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho zaměstnance úřadu a sebe, dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 8 hhodinami

Povolení zbourat domy v osadě Bedřiška bylo nezákonné, rozhodl ostravský magistrát

Povolení zbourat několik domů v osadě Bedřiška bylo nezákonné. Ostravský magistrát ho proto zrušil. Vyplývá to z rozhodnutí, které má Česká televize k dispozici. Stroje už ale domy, které městský obvod určil k demolici, zbouraly. Zrušení zatím není pravomocné, účastníci se proti němu mohou odvolat. Podle advokáta mluvčí obyvatel Bedřišky Vincence Boučka rozhodnutí přispěje k tomu, aby se v dalších podobných případech postupovalo v souladu se zákonem a bez porušování základních práv obyvatel.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Kejda z protržené jímky se dostala až do národního parku Podyjí

Vodou naředěná kejda z protržené jímky na farmě u Podmyčí na Znojemsku v řece Dyji se dostala do národního parku Podyjí. Znečištění dosahovalo v úterý před polednem k rakouskému Hardeggu. V pondělí vodohospodáři naměřili ve Vranově nad Dyjí až čtyřnásobné překročení limitů pro amoniak, který je silně toxický a může vést k úhynům ryb i bezobratlých. Úhyn ryb ale dosud hlášen nebyl, oznámila v úterý mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Soud v Havířově uložil za zmanipulované zakázky podmínky a pokuty

Okresní soud v Havířově na Karvinsku v úterý v kauze Městské realitní agentury (MRA) Havířov uložil pěti obžalovaným za machinace s veřejnými zakázkami podmíněné a peněžité tresty. Všichni obžalovaní se v pondělí před soudem přiznali. Státní zástupce je viní, že jako organizovaná skupina zmanipulovali zakázky v hodnotě 72 milionů korun. Na úplatcích dle žalobce přijali nejméně 5,5 milionu. Trestné činnosti se dle něj dopouštěli nejméně od února 2019 do dubna 2023. Rozsudek není pravomocný.
před 12 hhodinami

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Útočník je také mrtvý, usmrtil se sám nelegálně drženou zbraní. Policie incident prověřuje jako zvlášť závažný zločin vraždy, úřad bude ohledávat do nočních hodin. Na místo přes den dorazili policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026
Načítání...