Při požáru v Bohumíně zemřelo jedenáct lidí. Jednalo se o žhářský útok, potvrdil Hamáček

Při požáru v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku v sobotu zemřelo jedenáct lidí, z toho tři děti. Hasiči už požár uhasili. Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO) se jednalo o žhářský útok, informaci vzápětí potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Byt je podle hasičského záchranného sboru plně vyhořelý. Co do počtu obětí je požár netragičtějším od roku 1990.

Hasiči hasí vzniklý požár v panelovém domě v Bohumíně
Zdroj: ČTK Autor: Vladimír Pryček

„Je to děsivé a ta děsivost je umocněna tím, že to vypadá na to, že to byl žhářský útok. To jsou věci, které těžko lze nějakým způsobem omluvit. Naopak si nedovedu vysvětlit, jak se to mohlo stát,“ řekl Vondrák.

Krajský policejní ředitel Tomáš Kužel uvedl, že na místě je navíc deset zraněných osob, které utrpěly popáleniny. Mezi nimi se přitom nachází dva hasiči a jeden policista. Zároveň řekl, že se policii podařilo v souvislosti s požárem zadržet jednoho podezřelého. V současnosti probíhá vyšetřování, kvůli němu přiletí také speciální tým z Prahy.

„Musíme identifikovat oběti. Těla jsou poměrně zdevastovaná. Mohu veřejnost uklidnit, že se tady nepohybuje někde volně nějaký pachatel, který je schopen nějakou takovou věc udělat znova,“ řekl Kužel. Zatím nechtěl specifikovat, zda byl pachatel jeden či jich bylo více.

Karin Šípková, která bydlí v domě, kde hořelo, novinářům řekla, že policisté na místě zadrželi muže a odvedli ho v poutech. Muž údajně tvrdil, že požár založil. Podle ministra vnitra Hamáčka je osoba nyní v cele předběžného zadržení.

„V policistech vzbudil podezření a byl zadržen. Nechci narušovat vyšetřování, ale pravděpodobně se tam jednalo o jakési nevyrovnané sousedské spory,“ popsal Hamáček. Zároveň uvedl, že pachatel do bytu nejspíš vhodil láhev s hořlavinou a požár tak založil.

Oběti pocházely z bytu v 11. patře, tvrdí hasiči 

Podle mluvčího hasičů Lukáše Poppa bylo všech jedenáct obětí z bytu v 11. patře, ve kterém se požár rozhořel. Mezi nimi byly i tři děti. Pět lidí zemřelo po skoku z oken bytu, hořelo přitom ve třináctipatrovém panelovém domě v Nerudově ulici. 

Podle ředitele moravskoslezských hasičů Vladimíra Vlčka není normální, že se požár velmi rychle rozšířil po celém bytě. „Obvykle je požárem zasažen jeden pokoj, v tomto případě ale hořelo napříč všemi pokoji a jsou zcela vyhořelé,“ uvedl. Podle mluvčího záchranné služby Ladislava Langa na místě zasahovalo celkem osm posádek zdravotnické záchranné služby, tři lékařské a pět nelékářských.

Iva Piskalová z Fakultní nemocnice Ostrava novinářům řekla, že o všechny čtyři pacienty se stará personál Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie. „Jeden člověk musel na operační sál, dva mají jen lehké popáleniny, jeden je stabilizovaný,“ upřesnila Piskalová.

Panelový dům v Bohumíně, kde při požáru zahynulo 11 lidí
Zdroj: ČTK
Autor: Pryček Vladimír
Záchranné složky v současnosti na místě stále pracují. Evakuovaní obyvatelé panelového domu se kvůli vyšetřování do domu vrátit nemohou. Pokud nebudou mít kam jít, bude pro ně ubytování zajištěno, uvedl Kužel. Ministr vnitra Hamáček dodal, že evakuovaným může v tomto případě pomoci jak hasičský záchranný sbor, tak i město Bohumín. 

Požár v Bohumíně je nejtragičtějším od roku 1990

Podle místostarosty Bohumína Igora Bruzla (ČSSD) je panelový dům ve vlastnictví města. Je to strašná tragédie, nic takového tady nikdy nebylo, uvedl Bruzl. Krátce před 22:00 řekl, že většina obyvatel domu si dokázala zajistit azyl u příbuzných či známých. Věděl pouze o jednom člověku, který potřeboval s náhradním ubytováním pomoci.

Podle místostarosty se na město po vypuknutí požáru okamžitě obraceli lidé, kteří nabízeli pomoc. Situaci ale město bude muset řešit i z dlouhodobého hlediska, zatím není podle Bruzla jasné, zda dům nemá narušenou statiku. Místostarosta řekl, že město ale má dostatečné ubytovací kapacity, aby lidem mohlo pomoci, než se situace vyřeší.

Požár v Bohumíně je co do počtu obětí nejtragičtějším od roku 1990. Dosud byl nejhorší požár v říjnu 2010, kdy v Praze zemřelo devět bezdomovců. Osm obětí si vyžádal letošní lednový požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, stejně lidí zemřelo i v květnu 1995 při požáru v pražském hotelu Olympik.