Stanici Jiřího z Poděbrad na 10 měsíců uzavřou opravy. Kompletní rekonstrukce potrvá do roku 2023

Stanice pražské linky metra A Jiřího z Poděbrad se pro cestující uzavře na zhruba deset měsíců. Důvodem je plánovaná výměna eskalátorů. Kdy se tak přesně stane, zatím není jasné. Dopravní podnik (DPP) zároveň vybuduje bezbariérové výtahy a zrekonstruuje stanici včetně vestibulu. Náklady oprav jsou odhadovány na 1,3 miliardy korun, DPP nyní vypíše tendr na zhotovitele projektu. Stanice byla zprovozněna na konci roku 1980.

Výběr vítěze tendru očekává DPP letos ke konci letních prázdnin. Zahájení stavby se plánuje na letošní listopad. Celá práce potrvá více než dva roky, zhruba do poloviny března 2023, stanice však bude pro cestující uzavřena pouze při výměně eskalátorů.

„Připravovaná modernizace je co do rozsahu, délky prací i velikosti investic jednou z největších, do kterých jsme se za posledních několik let pustili. Bezbariérové zpřístupnění stanice je i kvůli místním podmínkám dokonce nejrozsáhlejší. Zvažovali jsme rozdělení modernizace na samostatné etapy, což by ale prodloužilo stavební práce na několik let a dlouhodobě znepříjemňovalo obyvatelům Prahy 3 život,“ uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski.

Plán rekonstrukce

Modernizace začne stavbou výtahů. Cestujícím budou sloužit dvě dvojice výtahů, které je vyvezou do různých částí stanice. Prvními se vyvezou z nástupiště k asi 60 metrů dlouhé přestupní chodbě. Na jejím konci bude druhá dvojice výtahů, kterými lidé vyjedou na povrch ve Vinohradské ulici. Většina prací se uskuteční za provozu, který se přeruší pouze při prorážce stropu stanice.

Kromě stavby výtahů bude celá stanice rekonstruována. Přestavěny či vyměněny budou rozvody a osvětlení. DPP plánuje odstranit průsaky, vyměnit vzduchotechniku a opravit poškozené části obkladů a dlažby.

Poslední fází oprav bude výměna eskalátorů. Vzhledem k tomu, že stanice má pouze jeden výstup, bude na deset měsíců uzavřena a vlaky jí budou jen projíždět. Kdy přesně bude stanice uzavřena, podnik zatím neuvedl.

DPP v uplynulých letech opravil například eskalátory ve stanici metra B Karlovo náměstí směrem na Karlovo náměstí a zrekonstruována byla i stanice Jinonice. Naplánována je oprava výstupu ze stanice metra B Anděl směrem Na Knížecí.

DPP je největší městskou firmou a zaměstnává téměř jedenáct tisíc lidí. Provozuje metro, tramvaje, autobusy a lanovku. Metro přepravilo loni zhruba 440 milionu cestujících, což bylo více než předloni. Stejně jako předloni byla nejvytíženější přestupní stanice Můstek mezi linkami A a B, nejvytíženější úsek byl na trase C mezi stanicemi I. P. Pavlova a Vyšehrad.