Česko možná čeká další extrémně suchý rok. Ve sněhu je nyní nejméně vody za posledních 20 let

V Česku je aktuálně nejmenší zásoba vody ve sněhu za posledních dvacet let. Důvodem je nejenom nedostatek srážek, ale i příliš teplá zima. Podzemní vody, které jsou už delší dobu nedostatečně nasycené, se tak zřejmě nedoplní. Podle hydrologů hrozí, že bude Česko opět čelit extrémnímu suchu. Například v Beskydech je aktuálně na některých místech jenom pár centimetrů sněhu, loni ve stejnou dobu to bylo více než metr.

Velké množství sněhu napadlo v Moravskoslezském kraji například na přelomu let 2005 a 2006. I v krajském městě tehdy leželo zhruba půl metru sněhu, na Lysé hoře v Beskydech dokonce přes tři metry. 

Na sníh byla bohatá zima i v roce 2010, nebo ta loňská. Letos však sníh leží prakticky jenom na sjezdovkách nebo v nejvyšších polohách. „Pod 500 metrů není skoro nic, samozřejmě teď o víkendu jeden až dva centimetry připadly v Ostravě, ale jinak vůbec nic,“ řekl klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu Pavel Lipina.

Nejvyšší bod Beskyd, Lysá hora, má aktuálně kolem 65 centimetrů sněhu, ale i tak jde o třetí nejnižší hodnotu v historii měření. Méně sněhu tam bylo jenom v letech 1926 a 2014. Loni ve stejném období bylo na Lysé hoře naměřeno 225 centimetrů sněhu. 

Lednová maxima zásob vody ve sněhu (2000–2020)
Zdroj: ČHMÚ

Musí sněžit, jinak bude opět sucho

Ve sněhu je momentálně nejméně vody za posledních dvacet let. Odborníci se shodují, že pokud nenapadne více sněhu, hrozí Česku další extrémně suchý rok. „Sníh není, to znamená, že na jaře nemá co tát a určitě se to projeví v podzemních vodách,“ doplnil Lipina.

Množství sněhu v těchto dnech sledují také vodohospodáři, z jejich pohledu ale zatím sucho nehrozí. „V současné době máme přehrady naplněny. Primárně dodávky vody v našem kraji jsou zajišťovány z 88 procent povrchovou vodou a té máme v přehradách dost,“ uvedla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. 

Nadprůměrně teplá a suchá zima

Letošní zima v Česku je podle meteorologa ČT Pavla Karase neobvykle teplá, ale také suchá. Po loňském prosinci zůstávají vyšší teploty i v lednu, a to kvůli tlakové výši nad jihovýchodní Evropou. 

Průměrná teplota v prosinci byla 1,9 stupně Celsia, což je o 2,8 stupně více, než je dlouhodobý normál z let 1981 až 2010. Pod dlouhodobým průměrem byly teploty v prosinci jenom v prvním týdnu a pak kolem 11. prosince.

Výrazněji v Česku sněžilo naposledy o uplynulém víkendu, nejvíce na Šumavě, v Jeseníkách a Beskydech, maximálně však deset centimetrů za den. V následujících dnech už sněžit nemá, důvodem je tlaková výše Ekart.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 1 hhodinou

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 11 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 23 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
včera v 07:00

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
26. 4. 2025

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
26. 4. 2025

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025
Načítání...