V Praze vyroste první český pomník Marie Terezie. Měřit bude přes pět metrů

Vůbec první český pomník Marie Terezie letos odhalí jižně od parku Milady Horákové Praha 6. Socha by měla být hotova v září a i se stavebními úpravami vyjde na čtyři miliony korun. Češi se tak vrací k osvícenské habsburské panovnici a jediné ženě na českém trůně, záměr vztyčit vladařce pomník ale vyvolal i nevoli a proti instalaci sochy vzniklo několik petic.

Video Události
video

Události: Marie Terezie bude mít v Praze pomník

Soutěž na podobu pomníku vyhlásila Praha 6 už v roce 2013, podpis smlouvy na vytvoření díla ale zdržel přelom funkčních období vedení městské části. Proti záměru se také prostřednictvím petice ozvalo v roce 2016 několik stovek lidí. Kritizovali především umístění sochy v parku, kde v roce 1942 padl člen protinacistického odboje Václav Morávek.

S podobnými argumenty petenti doručili výtku i v minulém roce. Signatáři si navíc nepřáli, aby pomník v parku nahradil Morávkovu pamětní desku. To se ale nestane. „Existují dva parky. Jeden jižně od třídy Milady Horákové, který vznikl při dostavbě tunelu Blanka a nese název Park Marie Terezie. Ten druhý se nachází za třídou Milady Horákové a jmenuje se Morávkův,“ vysvětluje místostarosta městské části Jan Lacina (STAN).

Naopak monarchistická strana Koruna Česká poslala starostovi Ondřeji Kolářovi (TOP 09) otevřený dopis, v němž vyjádřila podporu pomníku habsburské panovnice. Ten zhotovuje sochař Jan Kovářík, s nímž radnice podepsala smlouvu loni v květnu. O rok dříve byl ke 300 letům od narození Marie Terezie odhalen základní kámen.

Politicky nekorektní Habsburkové

Návrh sochy vytvořil Kovářík s architektem Janem Proksou. Pět a půl metru vysoká socha bude vyrobena z umělého kamene a ošetřena bude antigraffiti nátěrem. Praha se tak připojí k Vídni nebo Bratislavě, kde pomník Marie Terezie již stojí.

Popularita panovnice v poslední době vzrostla – i díky televizní sérii o jejím životě. Za první republiky v zemi panovala protihabsburská nálada a mnoho míst si tereziánské názvy nezachovalo. Výjimkou je například město Terezín nebo historická brána v Olomouci.

„Po roce 1918 jakákoliv spojitost s habsburským rodem a starou monarchií byla politicky nekorektní, takže všechny ty staré názvy a Tereziánské ulice zmizely velmi rychle,“ líčí historik Jiří Hofman z městského informačního centra v Terezíně.

Marie Terezie byla arcivévodkyní rakouskou, královnou uherskou a manželkou císaře Svaté říše římské. V habsburské monarchii vládla v letech 1740 až 1780, byla i jedinou vládnoucí panovnicí na českém trůně. Společně se svými poradci zavedla mnohé reformy, modernizovala státní správu, armádu, hospodářství a vzdělání. V roce 1774 vydaný Všeobecný školní řád se stal základním kamenem povinného základního školního vzdělávání pro všechny.