Výjimka pro kůrovcové kácení na Rejvízu neplatí, ministerstvo ji už podruhé zrušilo

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) opět zrušilo rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky, která v květnu povolila kácení v přírodní rezervaci Rejvíz. Výjimka pro likvidaci stromů napadených kůrovcem se týkala padesáti hektarů v okrajových částech oblasti. Proti těžbě na Rejvízu se však odvolalo Hnutí Duha i Společnost přátel Jeseníků. 

Přírodní rezervace Rejvíz v Jeseníkách
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Podle Ondřeje Bačíka ze Společnosti přátel Jeseníků musí Správa CHKO Jeseníky o kácení v rezervaci Rejvíz rozhodnout znovu. Samotná správa CHKO zatím zprávu komentovat nechce s tím, že ji ještě neobdržela. 

Bačík tvrdí, že odborníci na začátku října přímo na Rejvízu zjistili, že kůrovec se šíří nejen v této rezervaci, ale i v celém jejím okolí. Lesy uvnitř rezervace tak podle expertů není možné považovat za jediné ohnisko šíření kůrovce v této části Jeseníků. 

„Šetření na místě i doložená statistika ukázaly, že množství kůrovcových těžeb a napadených a nezpracovaných stromů je v hospodářských lesích okolo rezervace výrazně více než v rezervaci.“

Odřej Bačík

Společnost přátel Jeseníků

Hnutí Duha: V rezervacích se kácet nemá

Výjimka na lesnické zásahy v rezervaci Rejvíz v Jeseníkách měla podle ministerstva nejednoznačný efekt. Její platnost byla až do konce roku 2021, což byla údajně také chyba.

„Takřka tříletá platnost výjimky byla velice nezodpovědná a umožnila by nesmyslné kácení tisíců stromů v rezervaci, přestože v širším okolí dochází k turbulentnímu vývoji kůrovcové kalamity a situace se rychle zhoršuje,“ řekl Ivo Dokoupil z Hnutí Duha, podle kterého by se v rezervacích zasahovat nemělo.  

Předběžné opatření Správy CHKO Jeseníky zrušilo MŽP už na začátku letošního roku poté, co se proti němu loni na podzim odvolaly organizace Společnost přátel Jeseníků a Hnutí Duha. Podle ekologů bylo tehdy v rozporu se zákonem povoleno kácení stromů a používání pesticidů.

Neprošlo ani kácení v okrajových částech rezervace

Správa CHKO Jeseníky poté pro Rejvíz připravila nová opatření. Kácení stromů povolila jenom v okrajovém, přibližně 80 až 150 metrů širokém pásu, a to v návaznosti na hospodářské lesy sousedního vlastníka. Veškeré dřevo muselo zůstat na místě a nesměly se používat ani chemikálie. 

Rozhodnutí Správa CHKO Jeseníky opřela o výsledky monitoringu kůrovce na Rejvízu a v okolních lesích. Vyplývá z nich, že nárůst počtu kůrovcových stromů mezi lety 2017 a 2018 byl až pětinásobný. 

Na řešení kůrovcové kalamity v rezervacích se ekologové a správci lesů neshodnou. Ekologové a někteří odborníci tvrdí, že tyto lesy mají schopnost obnovy a měly by se ponechat vlastnímu osudu. Lesníci ale dávají přednost preventivním zásahům, aby se kůrovec nerozšířil i do nepostižených oblastí Jeseníků.