Jed jako poslední možnost. Někteří zemědělci zkoušejí proti hrabošům plyn a exploze

Někteří zemědělci na Olomoucku začali do hloubky rozorávat pole kvůli přemnoženým hrabošům. Chtějí tak narušit hnízda tohoto hlodavce a eliminovat jeho rozmnožování. V případě, že by tento postup populaci hrabošů nesnížil, jsou připraveni na plošnou deratizaci. Právě na střední Moravě je situace nejhorší, a zemědělci tak dostali povolení k plošnému trávení hraboše. Kvůli kritice odborníků však bylo nakonec pozastaveno.

Účinným způsobem na likvidaci přemnožených hrabošů jsou i drobné výbuchy, které v Česku zatím využívá jenom několik zemědělců. Funguje to tak, že pěstitelé do chodeb škůdců pouští směs propan-butanu a kyslíku. Samotný výbuch pak způsobí jiskra. 

Tuto metodu využívá například ovocnář z Ostroměře na Jičínsku Petr Kareš. Detonace podle něj zničí nejenom chodby hlodavců, ale zabije i samotné hraboše. Úspěšnost odhaduje až na sedmdesát procent, členy ovocnářeské unie ale upozorňuje, že jde o metodu úspěšně použitelnou pouze na menších plochách.

„Práce je poměrně pomalá s tím přístrojem. Je to způsob, který je použitelný pro ekologické sadaře, kteří nemohou používat přípravky na ochranu rostlin chemické povahy,“ upozornil tajemník Ovocnářské unie ČR Roman Chaloupka. Podle Ovocnářské unie se velkopěstitelé v boji s přemnoženými hlodavci bez chemických přípravků neobejdou.

Pokud to nepomůže, nasadíme jed

Situace s přemnoženými hraboši je na Hané podle zemědělců katastrofální. Na některých místech už hlodavec podle nich zničil zhruba polovinu úrody. „Ti, co jezdí na kombajnech a sklízí porosty, nikdy neviděli takové množství hrabošů a myší jako v letošním roce,“ popsal situaci předseda Zemědělského družstva v Kokorách na Přerovsku Vladimír Lichnovský. 

Právě v Kokorách se rozhodli, že budou hraboše likvidovat šetrnou formou, alespoň do té doby, dokud to bude stačit. Veškeré plochy, které se budou osívat řepkou olejkou, teď zemědělci poorají. To má podle nich narušit hnízda hlodavců a zabránit jejich dalšímu množení. 

Zemědělci už teď počítají s tím, že pokud hluboká orba nepomůže, přistoupí na plošnou deratizaci. Tvrdí však, že nejdříve chtějí zkusit právě šetrnější zásah.

Pokud by zemědělci nakonec sáhli po jedu a dostali svolení k plošnému zásahu, varují vědci a ekologové před problémy. Pro některé ptáky jsou hraboši hlavní potravinovou složkou, například pro čápy, kteří loví i v Poodří. V případě, že ptáci sežerou otráveného hraboše, hrozí nebezpečí i jim. „Týká se to i dalších všežravých ptáků, jako jsou rackové nebo havrani,“ řekla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. 

Podle veterinářů by se u ptáků po požití otráveného hlodavce během pár hodin objevily zažívací problémy. „Zvracení, těžký průjem, velký zánětlivý stav v žaludku, kdy dojde ke krvácení a to zvíře velmi rychle může uhynout,“ upozornila veterinářka Jana Kouřilová. 

Výrobce: Přípravek je neškodný

Jed Stutox 2, který se používá právě na hubení hrabošů, se podle výrobců používá už desítky let. Podle nich je vůči životnímu prostředí neškodný. „Jedna z výhod tohoto přípravku je, že při rozložení nezanechává žádný reziduál v půdě ani ve vzduchu,“ řekl předseda představenstva společnosti Agrochema František Komárek. 

Podle ministerstva životního prostředí by se měl jed hrabošům dávat jen do nor, jako je tomu na Slovensku, v Německu a Rakousku. Vetšina zemědělců však požaduje právě plošnou deratizaci, aby zachránili alespoň část úrody. O individuální výjimku tak mohou požádat místní orgány ochrany přírody a krajiny. 

Problém každé čtyři roky

Podle ekologů se velký výskyt hrabošů polních objevuje každé čtyři roky, v posledních letech ale pozorují, že se cyklus prodlužuje. S tímto nárůstem podle redaktora ČT Marka Slavíka souvisí i zvyšování počtu predátorů hrabošů, ať už dravců, nebo pozemních šelem.

„V tom období nárůstu početnosti se více množí i tito jedinci a zase pomáhají udržet rovnováhu těch hlodavců,“ řekla mluvčí ostravské zoo. Další vývoj populace hraboše polního může ovlivnit také počasí, pokud bude suché a teplé, hlodavců bude přibývat i nadále. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Začínají Colours of Ostrava, čekají Stinga či Iggyho Popa

Multižánrový festival Colours of Ostrava přivítá mezi 16. a 19. červencem v areálu Dolní oblast Vítkovice více než sto vystupujících. Hlavními hvězdami dvaadvacátého ročníku budou Sting, The Chainsmokers, Iggy Pop nebo kapely Justice a Snow Patrol.
09:00Aktualizovánopřed 54 mminutami

Plameny zcela zničily restauraci u Máchova jezera

U Máchova jezera v Doksech na Českolipsku vyhořela v noci na středu oblíbená restaurace Bílý Kámen. Oheň budovu zcela zničil, částečně se zřítila, stát zůstalo několik zdí a příček, řekla mluvčí krajských hasičů Jaroslava Benešová. Kvůli rozsahu požáru vyhlásili hasiči postupně až třetí stupeň poplachu. Oheň už dostali pod kontrolu, stále ho ale dopoledne dohašovali. V blízkém kempu bylo kolem třiceti lidí, nikdo nebyl zraněn. Příčiny požáru ani výši škod zatím hasiči neznají.
před 1 hhodinou

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 4 hhodinami

Řidič pomohl zastavit prchajícího cyklistu. Policie nabádá spíše k opatrnosti

Policii ujížděl v pražských ulicích na kradeném kole, byl pod vlivem drog a celostátně hledaný. Honičku ukončil až řidič, který mu v tunelu zabránil v jízdě. Policie ale obecně před podobnými zákroky varuje a nabádá lidi, aby neriskovali vlastní zdraví či majetek. Snažit se pomoci se navíc nemusí vyplatit, úmyslné škody totiž pojišťovny běžně neproplácejí. Připouštějí ale výjimky.
před 15 hhodinami

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 22 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
včera v 10:34

Tři umělkyně z Mysova Hornu si hrají s významy i s diváky

Za výstavou s možná zvláštním názvem Mysův Horn, již nabízí Galerie Středočeského kraje (GASK), se skrývají tři dámy zvučných jmen: Veronika Bromová, Markéta Othová a Kateřina Vincourová. Všechny se na domácí scéně etablovaly v devadesátých letech, expozice tak, i díky svému pojetí, nabízí zajímavé srovnání.
včera v 07:20
Načítání...