Jeden z vietnamských kurýrů dostal nejvyšší možný trest, a to dvacet let vězení. Výrazně nižší tresty mají dva obžalovaní z Karviné, kteří se na rozdíl od ostatních během vyšetřování policistům přiznali, soud je poslal do vězení na šest let. Nejnižší pětiletý trest dostala přítelkyně jednoho z obžalovaných.
„Soud o vině obžalovaných přesvědčilo velké množství provedených důkazů, zejména se jednalo o listinné důkazy, výslechy svědků a obžalovaných,“ řekla mluvčí ostravského krajského soudu Klára Krystynová.
Celkem jedenáct lidí vyrábělo pervitin v jedné z hal v Karviné, kterou si pronajali a proměnili v laboratoř. Každý týden se jim podařilo vyrobit až padesát kilogramů drog, které poté prodali za zhruba patnáct milionů korun. Moravskoslezští policisté je sledovali devět měsíců.
V poutech skončili i lékárníci
Informace o mezinárodní skupině výrobců pervitinu získali polští kriminalisté. Zjistili, že lékárníci ve městě Přemyšl na jihovýchodě Polska prodávali měsíčně desítky tisíc tablet s pseudoefedrinem, ze kterého se pervitin vyrábí. „Byli zadrženi majitelé lékáren, které jsou v Podkarpatském vojvodství,“ řekl už dříve velitel tamních policistů Kamil Bracha.
Tablety, které kurýři nakoupili v Polsku, později odvezli na Slovensko, kde je rozdrtili na prášek. Ten poté převáželi do varny v Karviné, kde se postupně měnil v tvrdou drogu. Hotový pervitin mířil do severních Čech ale také do Německa, kde se kilo drogy prodávalo za půl milionu korun.
Podle redaktora ČT Jiřího Loučky se pervitin v Německu prodává za trojnásobnou cenu než v České republice. Velká policejní akce se rozběhla v srpnu 2017 a během 24 hodin policisté zatkli v Česku, Polsku, na Slovensku a Ukrajině skoro padesát lidí.