Policisté zatkli 38 lidí. Z léků koupených v Polsku měli vařit pervitin

Policisté v Česku, na Slovensku, v Polsku a na Ukrajině zatkli 38 lidí, kteří se společně podíleli na výrobě metamfetaminu (pervitinu). Po dalších třech lidech je vyhlášeno pátrání. V Polsku zločinci získávali léky, na Slovensku je upravovali a v Česku z nich vyráběli pervitin.

Pervitin. Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Michael Probst

V laboratoři na Karvinsku vyrobili stovky kilogramů této drogy. Velkým objemem produkce i dělbou rolí mezi státy jde o výjimečnou záležitost. Na tiskové konferenci v Ostravě to sdělili zástupci české, slovenské a polské policie.

Zásah policistů proti překupníkům a výrobcům drog (video neobsahuje zvuk):

Video Zásah policistů proti vařičům pervitinu
video

Zásah policistů proti vařičům pervitinu

Samotná výrobna byla umístěna v průmyslovém objektu. „Jednalo se o klasickou velkoobjemovou laboratoř, která sestává z ventilace, většího množství varných nádob větších objemů, většího množství chemikálií a samozřejmě většího množství odpadu. V druhé části průmyslové budovy byla odhalena funkční pěstírna marihuany včetně výpěstků v řádu několika tisíc rostlin,“ řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Obviněno bylo zatím osm lidí v Česku, 23 v Polsku a sedm na Slovensku. Kromě občanů těchto států jsou mezi obviněnými také Vietnamci, kteří pervitin přímo vařili. Organizátoři je na Karvinsko vozili ze severozápadních Čech vždy, když byla po droze poptávka. Vietnamci podle policistů ani nevěděli, kde vlastně jsou.

„Byli tam týden, někdy i déle (vařiči pervitinu, pozn. red.), a vyrobili 50, 60, 80 kilogramů na jeden svůj pobyt v tom místě a následně už byli nakontraktováni kurýři, kteří to odváželi dál.“

Jakub Frydrych

ředitel Národní protidrogové centrály

Policisté na případu pracovali více než rok. Podezřelé pozatýkali v srpnu ve všech zemích během 24 hodin. Při domovních prohlídkách našli kilogramy léků, tuny chemických látek a odpadních látek z výroby, milionové částky v hotovosti v různých měnách a také střelné zbraně.

Zisk organizátorů se těžko odhaduje, při prodeji v západní Evropě, kam byla droga možná určena, se ale čistý zisk z kilogramu metamfetaminu pohybuje podle policistů mezi 10 000 a 12 000 eur (přibližně 260 000 až 313 000 korun).