Policisté zatkli 38 lidí. Z léků koupených v Polsku měli vařit pervitin

Policisté v Česku, na Slovensku, v Polsku a na Ukrajině zatkli 38 lidí, kteří se společně podíleli na výrobě metamfetaminu (pervitinu). Po dalších třech lidech je vyhlášeno pátrání. V Polsku zločinci získávali léky, na Slovensku je upravovali a v Česku z nich vyráběli pervitin.

V laboratoři na Karvinsku vyrobili stovky kilogramů této drogy. Velkým objemem produkce i dělbou rolí mezi státy jde o výjimečnou záležitost. Na tiskové konferenci v Ostravě to sdělili zástupci české, slovenské a polské policie.

Zásah policistů proti překupníkům a výrobcům drog (video neobsahuje zvuk):

7 minut
Zásah policistů proti vařičům pervitinu
Zdroj: ČT24

Samotná výrobna byla umístěna v průmyslovém objektu. „Jednalo se o klasickou velkoobjemovou laboratoř, která sestává z ventilace, většího množství varných nádob větších objemů, většího množství chemikálií a samozřejmě většího množství odpadu. V druhé části průmyslové budovy byla odhalena funkční pěstírna marihuany včetně výpěstků v řádu několika tisíc rostlin,“ řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Obviněno bylo zatím osm lidí v Česku, 23 v Polsku a sedm na Slovensku. Kromě občanů těchto států jsou mezi obviněnými také Vietnamci, kteří pervitin přímo vařili. Organizátoři je na Karvinsko vozili ze severozápadních Čech vždy, když byla po droze poptávka. Vietnamci podle policistů ani nevěděli, kde vlastně jsou.

Byli tam týden, někdy i déle (vařiči pervitinu, pozn. red.), a vyrobili 50, 60, 80 kilogramů na jeden svůj pobyt v tom místě a následně už byli nakontraktováni kurýři, kteří to odváželi dál.
Jakub Frydrych
ředitel Národní protidrogové centrály

Policisté na případu pracovali více než rok. Podezřelé pozatýkali v srpnu ve všech zemích během 24 hodin. Při domovních prohlídkách našli kilogramy léků, tuny chemických látek a odpadních látek z výroby, milionové částky v hotovosti v různých měnách a také střelné zbraně.

Zisk organizátorů se těžko odhaduje, při prodeji v západní Evropě, kam byla droga možná určena, se ale čistý zisk z kilogramu metamfetaminu pohybuje podle policistů mezi 10 000 a 12 000 eur (přibližně 260 000 až 313 000 korun).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 1 hhodinou

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 2 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 9 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 17 hhodinami

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025
Načítání...